Zeytinyağında ciğer; Adalılar Kebap Salonu - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Kuytu köşe, Sakatat sever misiniz?, Seyahat, Yeme - İçme

Zeytinyağında ciğer; Adalılar Kebap Salonu

11 Haziran 2017

“Yağına ekmek banabilirsiniz çünkü evimde kullandığım zeytinyağıyla yapıyorum” diyerek servis ediyor Ercan usta ciğerini… Milas‘taki Adalılar Kebap Salonu, 1962‘den beri hizmet veriyor. İsminin Adalılar olmasının sebebi ise sahiplerinin zamanında Kos Adası‘ndan göçmeleriymiş.

Sac üzerinde zeytinyağıyla pişen ciğerin yanı sıra menüde köfte, kuzu şiş, salata ve açık ayran (koyun yoğurdundan) var. Saat 15 gibi gittiğimde kuzu şiş kalmamıştı. Adalılar Kebap Salonu, Milas çarşı içinde, küçük bir dükkan.

İçeriye adım attığınızda, duvarları fotoğraflarla süslü. Birçok yerdeki gibi gelen ünlülerle çekilmiş fotoğraflar yer alıyor. Bazı fotoğraflar o kadar eski ki; fotoğraftaki isimleri tanımak güç. Tabelada “1962’den günümüze” yazıyor ama geçmişi daha da eskiye dayanıyormuş. İşletmenin iki kapısı var. Bir kapı 3-4 masalı alana açılırken, diğer kapıdan mutfakta olanı biteni görebiliyorsunuz. Ercan beyin dediğine göre geçen haftalarda Canan Karatay uğramış ve 1,5 köfte ile 1,5 ciğer yemiş. Servis edilen ekmeği de geri göndermiş. Yolunuz Milas‘a ya da Bodrum‘a düşerse uğramanızı tavsiye ederim.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir