Zekeriya Usta - Gaziantep - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Hamur işi olsa da yesek, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Zekeriya Usta – Gaziantep

15 Kasım 2013

4

Gaziantep’e tekrardan gitme sebebim bu lezzet olabilir… Şimdiye kadar birçok yerde katmer yedim ama bunun gibisini yemedim. Bu lezzetin sadece sabah saatlerinde bulunması insanı üzüyor, keşke günün 24 saati elinizin altında olsa…


Gaziantep’te bir başka sabah… Sabah saat 7 suları… Beyran’ın ardından başka bir kahvaltı geleneğini için soluğu Katmerci Zekeriya Usta’da aldım. Zekeriya usta kasada oturuyor, oğlu Mehmet Özsimitci koşturma telaşında. Babadan oğula bir işletme; alttan da Mehmet Nuri geliyor. Meşhur bir yer olmasına rağmen, görünürde olmadığı için şehir dışından gelenler ancak sorarak bulabilir. Ben de öyle yaptım, zaten sağ olsun Gaziantepliler o konuda yardımsever.

Ufak iki not; katmer sabah 6’da başlıyor, öğlen 1 gibi; daha doğrusu hamur bitince bitiyor.

6

Katmerin hazırlanışını izlemek bile keyif veriyor. Hamur özel olarak tutuluyor, dinlenmiş. Antep fıstığı ve el yapımı kaymak yine aynı ustalıkla kapatılıyor.

2

Hazırlanan katmer taş fırına girmeden önce böyle bir poz veriyor. Bu aşamaların hepsini rahatlıkla izleyebilirsiniz, ben yazacağım diye bana torpil geçilmedi :) Belirtmek lazım ki; İstanbul’da yediğimiz katmerlerin hiçbiri taş fırında pişmiyor. Düşünsenize bir işletme var ve sadece katmer yapıyor. Çay bile demlenmiyor. Çünkü; çaydan anlamayız yapabildiğimiz en iyi şeyi yaparız deniyor…

3

Taş fırından çıkan katmer, sanki fıstığı azmış gibi biraz daha fıstığa bulanıyor :) Daha fazla fıstık ve görsellik kazandıktan sonra servis ediliyor.

1
Katmerin mideye inmeden önceki son hali bu şekilde… Malzemesi kaliteli, bol ve lezzetli. Yapan eller de usta olunca; yeme de yanında yat diyeceğim ama yanı başımda böyle bir şey varken, yatmam mümkün değil! :) Sıcak olduğunu hatırlatmak fayda var,  biraz soğumasını bekleyin. Sabırsız davranıp atlamayın! :) Porsiyon olarak oldukça büyük. İstanbul’da bunun daha küçüklerini yemeğin ardından 3-4 kişi paylaşıyor.

5
Katmer 12 lira. Yanında içtiğiniz süt ve çay ikram. Katmer ve süt, mükemmel bir ikili oluyor. Zekeriya Usta’nın internet sitesinden merak ettiklerini öğrenebilir ve bulunduğunuz şehre sipariş verebilirsiniz.

KATMERCİ ZEKERİYA USTA
Çukur Mh. Körükcü Sok. B Hilmi Gecidi No: 16/C-D Şahinbey – Gaziantep
0342 230 09 71
www.katmercizekeriya.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

4 Yorum

 • Gülçin Kaymak 15 Kasım 2013 at 13:12

  Bence katmerin yanında gelen süt ve çay sana ikram olarak gelmiş, çünkü normalde parasını alıyorlar hem de yüksek bir bedelle :)

  • Oğuz Yenihayat 15 Kasım 2013 at 13:19

   Ciddi misin?

   Bir katmer, çay ve süte 12 lira ödedim çünkü. Katmer 10, çay ve süt 2 lira düşünmüştüm. Yazıyı yazmadan önce telefonla arayıp katmerin fiyatını sordum, yanlış yazmıyım diye. Bilmiyordum onu :)

   Teşekkürler yorumun için :)

  • HotSauce21 20 Kasım 2013 at 15:46

   En son Ekim ayında gittiğimde, günün son katmerini yedim ve yanında 1 bardak çay istemiştim ve bende 12 ödedim. Adamına göre fiyat muamelesi mi var bilmiyorum :)) Ha bu arada fiyat enflasyonu Zekeriya Usta’da oldukça reel durumda. 2 sene önce 9.5 olan fiyat geçen sene 11, bu sene de 12’ye çıktı. Yalnız lezzet gerçekten inanılmaz, başta da yazdığım gibi Antep’e son gittiğimde ancak öğlen saatlerinde şehir merkezindeydim, katmere yetişmek için nasıl koştuğumu Mehmet Usta görünce sanırım acıdı ve günün son katmerini yedirdi, burdan birkez daha teşekkür ediyorum…

 • Mide Mühendisi 21 Kasım 2013 at 14:40

  Katmerci Zekeriya Usta’nın katmeri gerçekten ününü hakediyor. Her ne kadar katmeri Kilis usulü yapanlar, daha kalın ve bohça şeklinde yapanlar ve pastanelerde yapanlar olsa da; odun fırınının verdiği lezzetle boy ölçüşmek zor.

  İlgilenirsen benim de değerlendirmem http://midemuhendisi.tumblr.com/post/66288825376/katmer-katmerci-zekeriya-usta-gaziantep-5-ekim adresinde…

 • Yorum Yap