Yusuf Usta'nın Yeri - Hatay - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Yusuf Usta’nın Yeri – Hatay

27 Mart 2013

manset

Antakya dendiğinde künefe, künefe dendiğinde ise akla ilk Yusuf Usta geliyor. Ayakkabıcılıktan künefe işine hızlı bir geçiş yapan Yusuf Usta, damak çatlatan künefelere imza atıyor. İstanbul’u geçtim, Antakya’daki künefelerle bile kıyaslamak mümkün değil; bambaşka bir tat, bambaşka bir künefe…

Ayakkabıcılar Çarşısı’nın içerisinde yer alan Çınaraltı Künefe; Antakya’da bile künefeyi diğerlerinden kolayca ayırabilmenizi sağlıyor. Yusuf Usta’nın üç oğlu var; ikisi (Yunus – Fatih) dükkanda çalışıyor. Gökhan ve Yunus’la tanışma fırsatı buldum ve uzun uzun sohbet ettik. Zaman zaman müşteriler sohbete engel olsa da neredeyse yarım saat konuştuk. İşin başında genelde Yunus duruyor, her şeyle o ilgileniyor. Daha çok konuşma fırsatı bulduğum Gökhan ise belediyeye ait aşevinde çalışıyor, bazı günlerde yardıma geliyor.

Yusuf Usta; bu işe başlamadan önce ayakkabı işiyle uğraşıyormuş; dükkan da Ayakkabıcılar Çarşısı’nın içerisinde zaten ve gördüğüm kadarıyla civardaki tek künefeci burası… 2000 yılıında ayakkabı modelistliği yapan Yusuf Usta, bir gün burada mangalda künefe yapmış ve ardından da yapış o yapış…

Küçük bir dükkan olmasına rağmen iki kardeş ve iki yardımcı çalışıyor. Yusuf Usta, pazar günleri dükkana gelmiyormuş; oğulları babalarının da çok yorulmasını istemediği için genelde Yusuf Usta’yı yazlığa gönderiyorlarmış. Hep miş-muş diye anlatıyorum; çünkü bu hikayeleri Gökhan’dan dinledim :)

dukkan1

Başta Antakyalılar olmak üzere birçok kişinin uğrak noktası burası… Birçok devlet büyüğünü de ağırlamış Yusuf Usta… Fotoğrafta da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül var. Bunun gibi birçok fotoğraf da var; künefe beklerken bakabilirsiniz.

sov1

İşte müthiş lezzetinin malzemeleri… Antakya’ya özgü künefelik peynir, inek sütünden elde ediliyor ve katkısız, köyde yaptırılıyor… Fıstık ise Gaziantep’ten geliyor. Makine yok, her şey elde kırılıyor ve doğal…

4lu
Künefe nasıl diye merak ediyorsanız; adım adım fotoğrafladım. Yunus Usta işinin başında ve kömürün üzerindeki tepsiye kadafıyı yerleştirdi. Ardından peyniri eliyle parçalayarak bol bol kadayıfın üzerine döktü.

kunefe0

yapilirken1

yapilirken2

Altta kadayıf üstte peynir,üstüne bir kat daha kadayıf geliyor ve ardından ağır ağır pişmeye devam ediyor. Künefenin yapımında benim de bir katkım olsun diyerek Yunus Usta’nın yerini alıyorum ve başlıyorum ateşi körüklemeye…

ben

Bir tarafta yeni künefe pişerken hemen yanda servis için hazır olan künefe müşterilerini bekliyor. Kömürde piştiğini söylemiştim; bu kömür bildiğimiz kömür değil. Portakal ağacı kömürü kullanılıyor, yetişmediği durumlarda da kömür Paraguay’dan ithal ediliyor. Duman çıkarmadığı için dükkan içerisinde rahatlıkla künefe yapımında kullanılıyor.
kunefe1

Yapımına katkıda bulunduğum künefenin bir tarafı 15 dakika piştikten sonra bozuk para gibi havada ters çevriliyor. Diğer tarafı ise 10 dakika kadar piştikten sonra hazır hale geliyor. Görüntü itibariyle kek gibi gözüküyor, bana kalsa böyle bile yiyebilirim :)

kunefe3

Dışarıdan bakıldığında bile içerisindeki peynirin güzelliği göze çarpıyor.kunefe4

Son durum ise böyle… Tepsiden alınan künefe, cam bir tabağa konuyor ve ardından şerbetleniyor. Şerbet de doğal; şeker Konya’dan geliyor ve katkısız… İsteğe göre kaymak veya fıstıkla masanıza geliyor. Fıstığa ve kaymağına bol değil dersem haksızlık ederim, elleri bu konuda hiç korkak değil.

Tadı Antakya’da yediğim künefelerden bile farklı. İstanbul’dakilerle ise kıyaslanamaz bile. Hafif mi hafif, lezzetli mi lezzetli; anlatmakla olmaz gerçekten; mutlaka tatmalısınız.manset

Ben dükkandan ayrılıyorum ama bana ait bir şeyi Yusuf Usta’da bırakıyorum :)

reklam

Fiyatlara gelecek olursak; sade künefe 4, fıstıklı 5, kaymaklı ve fıstıklı ise 6 liradan satılıyor. Şehir dışına paket de mümkün; telefonla ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Ayakkabıcılar Çarşısı Pazar Sokak Ahmediye Camii No:2
0326 212 6888

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap