Vonalı Celal - Sapphire - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Balık, Canım tatlı istedi, Keyif yerleri

Vonalı Celal – Sapphire

12 Temmuz 2013

karalahana

Karadeniz mutfağı denilince akla ilk gelen adreslerden biri olan Vonalı Celal, İstanbul’da iki noktada hizmet veriyor. Ünü Ordu’dan Türkiye’ye yayılan Vonalı’nın Sapphire’deki mekanı; AVM kalabalığından alıp adeta Karadeniz kıyılarına götürüyor…

Uzuuun zaman önce gitmiştim ama bu yazıyı yazmam bile canımın çekmesi için yeterli oldu. Birçok Karadeniz lokantasından farklı olarak yöresel yemeklerin yanında içkisini yudumlamak isteyenleri de unutmamışlar ve içki servisi yapmışlar.

Girişte yazdığım gibi buradaki birçok sebze ve yemeği ilk kez duydum. Ailede hiç Karadenizli yok, sanırım bu yüzden… Sapphire’in metro çıkışında oldukça geniş bir yere kurulu olan Vonalı Celal, mekanı en ince detayına kadar kullanmış. Bölgeyle özdeşleşen kimi yemekler bilinse de Karadeniz mutfağına has otlar ve yemekler, isimleri yazarak lokantanın girişinde sergileniyor.

mekan1

mekan2

Mısır ekmeği vazgeçilmezimdir ama buradaki tavada yapılanı bir numaraya yerleştiriyorum. Masaya kesin geliyor ama gelmezse mutlaka isteyin.

ekmek

Konu turşuysa eğer Vonalı Celal bu işte en önde gelenlerden…

tursu

Karadeniz mutfağının ucu çok acık olsa da ben çok uzaklara gitmedim ve karalahana ve kuru fasulyeyle açılışı yaptım. Her ikisi de gayet başarılı. Kuru fasulye birçok Karadeniz lokantasında daha susuz geliyor ama buradaki suyu ekmek bandırmak için yeterli :)

karalahana

Pideleri kocaman, bir kişiyi rahatlıkla doyurabiliyor. Birçok çeşidi var, Karadeniz pidesi yemek istiyorsanız en doğru adreslerden birindesiniz, emin olun…

pide

Fiyatlar değişmişse kusuruma bakmayın, gideli biraz oluyor dediğim gibi… Ama emin olun yediğiniz lezzetler cebinizi yakmıyor.

pide2

Mutfağın vazgeçilmezlerinden hamsi… Tadı görüntüsünden de güzel, kararında kızartılmış, leziz mi leziz… Çerez gibi atıyorsunuz ağzınıza; bir porsiyona rağmen gözüme fazla gözüktü ama dedim ya çerez gibi, nasıl bittiğinin farkına varamıyorsunuz.

balik

Rizeli ustanın bal kabağından yaptığı kabak tatlısı bu mekanın en sevdiğim tatlısı. Ağır bir tatlı gibi gözükse de çok hafif. Kabak tatlısının yanı sıra Ordu’nun meşhur helvası Kedi Bilal ve baklava yufkasıyla yapılan Laz böreğinin de tadına bakabilirsiniz. Hepsi birbirinden güzel…

tatli

VONALI CELAL – SAPPHIRE
VONALI CELAL – AHIRKAPI
Kennedy Caddesi Sahil Yolu No: 40/1 Ahırkapı – Cankurtaran
http://www.vonalicelal.net

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap