Van Gölü Ekspresi hakkında merak edilenler - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Seyahat

Van Gölü Ekspresi hakkında merak edilenler

13 Ocak 2018

Önce Doğu Ekspresi hemen ardından Van Gölü Ekspresi’ni deneyimlediğim seyahatlerimde bu kez de Ankara-Tatvan-Ankara arasında merak edilenleri cevaplayayım istedim. Doğu Ekspresi’nde uzun uzun belirttiğim için burayı biraz kısa geçiyorum. O yazıya da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Yazının ortalarında altını çizeceğim satırları hemen girişte belirtmek isterim ki bir karışıklık olmasın. Van Gölü Ekspresi’nin Van’a gittiğini düşünüyor olabilirsiniz ama iş öyle değil. Van Gölü Ekspresi’nin ilk durağı Başkentray çalışmaları sebebiyle Irmak, son durağı ise Tatvan. Tatvan, Van Gölü’nün batısında kalıyor, Van’ın merkezi ise Van Gölü’nün doğusunda. Tatvan’dan Van otobüsle yaklaşık 2 saat sürüyor. Demek istediğim şu ki; bilet alırken son durağı Van değil Tatvan olarak işaretleyin.

Tatvan-Van arası ulaşımı otobüs, taksi ya da araç kiralayarak yapabilirsiniz. Tatvan’da kurumsal kiralama firmalarından sadece Avis var. Feribot konusuna açıklık getirmem gerekirse, feribotla varla yok arası. Siz bunu yok gibi de düşünebilirsiniz ama vaktiniz bolsa deneyebilirsiniz. Ne zaman kalkacağı hiç belli olmuyor çünkü asıl görevi yük taşımak. Trenden inmeden önce tren görevlisinden feribotla ilgili yardım alabilirsiniz. Onlar iskeleyi arayarak son durumu öğreniyorlar. Biz feribota yetişmiştik ama arıza yaptığı için yaklaşık 1 saatten fazla feribotta bekledik. Az zamanımız olduğundan taksiyle Van’a geçtik. Önce 250 dedi ama 200’e anlaştık taksiciyle. Tatvan-Dörtyol Taksi.

Van Gölü Ekspresi’nin güzergahı şöyle; Irmak, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Muş ve Tatvan. Yolculuk yaklaşık 26 saat sürüyor. Doğu Ekspresi’ne göre biraz daha fazla… Ankara kalkışı 11. Saat 10’den itibaren otobüsler yolcuları Irmak’a götürmeye başlıyor. Irmak’tan kalkış ise 12:20.

Yataklıda tek kişi kalırsanız 116, iki kişi kalırsanız da kişi başı 96 lira ödüyorsunuz.

Tren 17:40 sularında Kayseri’de oluyor. 17 gibi Merkez Pide’ye pide, cıvıklı ya da lahmacun siparişi verirseniz eğer Kayseri Garı’ndan hemen alabiliyorsunuz. Eğer istemezseniz istasyonda bir büfe var, tost-sosisli gibi şeyler alabilirsiniz.

En çok sorulan sorulardan biri de “Van Gölü Ekspresi, Doğu Anadolu Ekspresi’nin alternatifi olur mu?” Cevabı hem hayır, hem de evet. Şöyle ki; Doğu Anadolu Ekspresi’nin yoğun ilgi görmesinden dolayı ocak-şubat hatta neredeyse mart biletleri bile satılmış durumda. Tren yolculuğuna heveslenenler için bu güzergah kesinlikle tatmin edici. Eğer gerçekten bir tren yolculuğu yaşamak istiyorsanız da; Van Gölü Ekspresi başlı başına tam bir keyif yolculuğu. Trenin öğle saatlerinde kalkıyor olması, trene biner binmez dışarıyı izlemenin keyfini veriyor size.

Daha fazla detay için Doğu Anadolu Ekspresi’yle ilgili yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir