Unkapanı Pilavcısı - Fatih - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Keyif yerleri, Kuytu köşe

Unkapanı Pilavcısı – Fatih

08 Şubat 2013


Sokak pilavcıları birkaç senedir çok meşhur… Ama aynı kaldırımda 15 seneyi aşkın pilav satan Unkapanı Pilavcısı’nı diğerlerinden ayrı tutuyorum. Ajda Pekkan’ın pilav yediği yer olarak da biliniyor. Sade (nohutlu) ya da tavuklu pilav, tahta yayıktan bardaklara dolan buz gibi ayran, gecenin bir yarısı karın doyurmak için birebir…

Başta taksi şoförlerinin olmak üzere birçok çalışanın ve gecenin bir yarısı eve dönenlerin uğrak noktası. Ajda Pekkan da buranın müşterisiymiş… Hep kalabalık, adeta bir fabrika gibi çalışıyor. Hiçbir zaman boş olduğunu görmedim. Gece saat kaç olursa olsun mutlaka bir yoğunluk görüyorsunuz. Önünden boş geçmeniz mümkün değil, bilmeyenler “Acaba orada ne var?” diyerek ya yavaşlıyor, ya da gelip tadına baktıktan sonra yoluna devam ediyor.

3 tekerlekli seyyar araçta üç kişi çalışıyor. Siparişi ve parayı ekmek teknesinin birkaç adım gerisinde duran çalışana veriyorsun. Sipariş tezgahta işi üstlenene geliyor. Tezgahın diğer tarafında da bir başka çalışan ayranlarla ilgileniyor. Siparişin ardından saniyeler içerisinde küçük metal bir tabakta pilavınız size veriliyor.

Gece saat 1 civarı, fotoğraf çok net değil maalesef. Bir elimde telefon, diğer elimde tabak fotoğrafı netlemekte zorlandım :) Çünkü fotoğraf çekebileceğim bir ortam yok. Tavuklar sevdiğim gibi büyük parçalar halinde didiklenmiş, ince ince değil… Metal bir tabağın üzerine bir kağıt, üzerine tavuklu pilav yanında da plastik bir kaşık… Afiyet olsun :)

Pilavın tereyağ kokusu, nohutların kıvamında olması, tavukların da taze ve lezzetli burayı diğerlerinden farklı kılıyor. Ben yakıştırmasam da pilava ketçap sıkanlar var, denedim pek beğenmedim. Ama o akşam bu işi yapanların sayısı oldukça fazlaydı… Ketçap elden ele dolaşıyor, acı biber turşusu ise plastik bir yoğurt kabında sizi bekliyor.

Tahta yayıktan doldurulan ayranları yetiştirmek zor… Biraz tuzu eksik eksik olsa da gidiyor. Eğer tuz eklemek isterseniz duvarda asılı, yanındaki ise karabiber  :)

Fiyata gelince; 5 liraya ayranınızı içip tıka basa doyup oradan ayrılabiliyorsunuz.


Adres:
Saraçhane kemerinin bitiminde, Fatih Şehir Tiyatrosu’nun yanındaki Hıfzıssıhha önü. (Kalabalığı görünce, park yeri bulursanız durun)

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

 • yıldız dural 09 Şubat 2013 at 16:25

  kardeşim yırtınıyor beni buraya götürmek için, en kısa zamanda inşallah. ben de maslakta köprü altı arabacıda yerim ama burayı hiç denemedim.

  http://tuzvekarabiber.blogspot.com/

  • Oğuz Yenihayat 10 Şubat 2013 at 18:24

   Fotoğraf makinen mutlaka yanında olsun, karanlıkta en iyi onunla iş çıkar :)

  Yorum Yap