Tartine Bakery - Beyrut - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Hamur işi olsa da yesek, Kahvaltıyı nerede yaparım?, Keyif yerleri

Tartine Bakery – Beyrut

25 Şubat 2015

Mar Mikhael hakkında ufak bilgilendirmeyi bir önceki yazıda belirtmiştim. O keyifli cadde üzerinde birçok mekan var. Hepsi birbirine benzese de Tartine Bakery gibisine rastlamadım. Önünden geçerken, ekmeğin o kokusunu hissediyorsunuz.

Beyrut’un mekanlarını birkaç gün daha tanıtmaya devam edeceğim. Tartine Bakery’nin Beyrut’ta iki şubesi var. Ben Mar Mikhael’dekine gittim, bir de Ashrafieh yani Eşrefiye’deki ABC alışveriş merkezinde var. Eşrefiye, oldukça lüks bir semt, bilginize. Çok fazla alışveriş merkezi insanı olmadığım için ABC’ye gitmek için can atmadım, zaten pek fazla vaktim de yoktu.

2

Dönelim Tartine Bakery’e… İsminden de anlaşıldığı gibi Tartine Bakery, bir fırın, bir tatlıcı. Çeşit çeşit ekmekler, kruvasanlar, pastalar ve tatlılar var. Menü hem Fransızca hem de İngilizce. Baget ekmek 1,5, kruvasanlar ise 2 dolar. En dikkat çeken ise makaron. Bizde oldukça pahalı olan makaron, 1 dolardan da ucuz bir fiyata satılıyor.

Kahvaltı ya da yorulduğunuzda soluklanıp kahve ve tatlı bir şeyler içmeniz için tavsiye ederim.

BEYRUT HAKKINDA
1 dolar 1500 Lübnan Lirası’na eşit, kur sabit değişmiyor. Hemen hemen her yerde dolar geçiyor. Kredi kartı da geçiyor. Dolar verdiğinizde bazı yerler para üstü olarak Lübnan Lirası veriyor. Küçük işletmeler 20 doları bile bozmakta zorlanıyor. Taksi çok, taksimetre yok. Şehir içinde 10 dolardan fazla ödemeyin. Turkcell, uzaklar tarifesi uyguladığı için internet çok pahalı. Google Maps’in haritasını indirin ve onu kullanın. 5-6 kilometre civarındaki yerleri mutlaka yürüyün. Trafiği İstanbul’u aratmıyor.

NASIL GİDİLİR?
Beyrut’a gitmek kolay. Vizeye gerek yok ama havaalanından ülkeye giriş yaparken sıkı bir kontrol var. Borajet’in İstanbul Sabiha Gökçen’den Adana aktarmalı uçuşları var. Yazın direkt uçuşları da başlayacakmış. Beni en çok rahatsız eden koltuk aralığı Borajet’te yok. Exit olmadan da rahat bir şekilde oturabiliyorum. Adana’dan Beyrut 45 dakika, bilginize.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir