Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı - Beyoğlu - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kuytu köşe

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı – Beyoğlu

07 Ağustos 2015

Beyoğlu’nun ara sokakları sayısız lezzete ev sahipliği yapıyor. Günün her saatinde canınız ne çekerse çeksin, mutlaka ağız tadınıza uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Bunlardan biri de Ayhan Işık Sokak’taki Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı.

1856 yılında Trabzon’da kurulan Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı’nın şubesi, bir süredir de İstanbul’da hizmet veriyor. Tarihi işletmenin başında beşinci kuşaktan Hüseyin Usta bulunuyor. Küçük bir dükkan, duvarlarında tarihe tanıklık edebiliyorsunuz. Servis etmek için kullanılan kepçe 50 küsur senelik. 120 senelik kepçe de var ama süs, kullanılmıyor. Oturma kapasitesi sınırlı, 8-10 masa var. Ne zaman gittiysem hep dolu. Servis öğlen 12′de başlayıp, akşam 20 sularında bitiyor. Menü basit; pilav, kuru fasulye ve kavurma.

kalkanoglu_pilav_beyoglu

Pilav, hem göze hem de damağa hitap ediyor. İlik ve et suyunun yanı sıra Trabzon’un meşhur tereyağı da var içinde. Pilavlar tane tane, kokusu zaten mest ediyor. “Pilavın yanına en çok ne yakışır?” sorusuna hiç düşünmeden “Kavurma” diyenlerdenim. Döner de güzel gider ama İstanbul’daki dönercilerde böyle pilav yok. Hatta böyle pilavın yüzde 10′u bile yok. Tereyağ kavurmada da kullanılıyor. Evde yapılan kavurma gibi, hiçbir farkı yok. İki lezzetli yemek bir tabakta servis ediliyor. İster üstüne, ister yanına. Bir de kuru fasulye var, muhteşem değil ama İstanbul standartlarının üzerinde.

Tarihi Kalkanoğlu Pilav’ın Trabzon’daki yerlerine de gitmiştim. İşini yıllardan beri iyi yapan bir müessese. Kaliteli malzeme kullanıyor, iyi esnaflık yapıyor ve işini önemsiyor. Sanırım başarının da sırrı bu. Son cümlemi ise fiyatlara ayırayım. Pilav 7, kavurmalı pilav 10, karışık 12,5 lira.

TARİHİ KALKANOĞLU PİLAVCISI
Kuloğlu Mahallesi, İstiklal Caddesi, Ayhan Işık Sokak, No 16, Beyoğlu
0212 2430261

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir