Tarihi Güveç Fırın - Beypazarı - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri, Kuytu köşe, Seyahat

Tarihi Güveç Fırın – Beypazarı

16 Mayıs 2015

Ankara’nın Beypazarı ilçesindeki Tarihi Güveç Fırın, çok özel lezzetler bulacağınız bir yer. Aslında burası bir lokanta bir fırın. Gitmeden bir gün önce sipariş vererek Beypazarı güveci, et suyula pilav, etli yaprak sarma, höşmerim ve yayık ayranı… Burada gerçekten boş yok, her lezzet kendi alanında özel.

“Beypazarı güveci Türkiye’nin en özel yemeklerindendir” dersem gerçekten abartmış olmam. Türkiye’nin birçok ilinde/ilçesinde yemek yemiş biri olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Beypazarı ve yerel lezzetlerini çok sık duymuştum ama bir türlü gitme fırsatı bulamamıştım. Günübirlik Ankara ziyaretimde, Beypazarı’nın altını üstüne getirdim ve çok keyifli lezzetlerle tanıştım. Bunlardan biri de; Beypazarı güveci.

Burası bir lokanta değil, bir fırın. Beypazarlılar bir gün öncesinden sipariş vererek, bu lezzeti evlerinde yiyor. Sadece hafta sonu lokanta gibi kullanılıyor. (Hafta sonu sadece dana etinden güveç var. Kuzu eti için mutlaka aramalısınız) Gibi diyorum çünkü bir oturma alanı yok. Ya fırının karşısındaki ofise masa atılıyor ya da sokağın ortasına. İster burada, ister alıp piknik yapacağınız yerde yiyin. Tercih sizin…

beypazari_tarihi_guvec_firin_beypazariguvec_kuzu

Tarihi Güveç Fırın, özel bir fırına sahip. İki katlı. Alt katındaki kızgın ateş, üst katın taşını ısıtıyor ve güveç o taş üzerinde pişiyor. 1891 yılında tamir olmuş ama ne zaman yapıldığı belli değil. Et hiç ateşe değmeden, kızgın taş zemin üzerinde saatlerce pişiyor. Geceden yapılırsa 13-15, sabahtan yapılırsa 7-8 saat pişiyor. Dana eti ise daha kolay pişiyor. Güvecin suyundan yapılan pilav da çok başarılı. Et gibi pilav da çok özel…

beypazari_tarihi_guvec_firin_beypazariguvec_pilav

Fırında başında Özcan usta, mutfakta ise Özcan ustanın eşi var. Etli yaprak sarması, turşu ve höşmerimi o yapıyor. Sarmalar o kadar ince ve lezzetli ki; kaçar tane yediğinize dikkat edin :)

beypazari_tarihi_guvec_firin_etliyapraksarma_sarma_etlisarma

Kapanışta höşmerim var. Beypazarı’nın höşmerimi meşhurmuş ama Ege’dekinden farklı. Burada peynir kullanılmıyor. Süt, tereyağı, un ve şerbet… Ürünlerin çoğu köyden olunca, lezzet doğal olarak artıyor.

beypazari_tarihi_guvec_firin_beypazariguvec_hosmerim

Fotoğraftaki güveçte yaklaşık 4 kilo kuzu eti var. Pilav dahil fiyatı 150 lira. 10-12 kişi için ideal bence. Ortalama 15-20 lira vererek bu özel lezzetlerin tadına bakabilir ve Beypazarı’nda mutlu ayrılabilirsiniz.

TARİHİ GÜVEÇ FIRIN – BEYPAZARI
Bostancılar Çarşısı No:32, Beypazarı Merkez – Ankara
0312 762 5779

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir