Tarihi Beş Çeşmeler Simit Fırını - Maltepe - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Hamur işi olsa da yesek, Kahvaltıyı nerede yaparım?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Tarihi Beş Çeşmeler Simit Fırını – Maltepe

10 Ekim 2012

1992-2002 yılları arasında Mahallenin Muhtarları dizisini hatırlar mısınız bilemem ama ben, bu dizi sayesinde Tarihi Beşçeşmeler Simit Fırını’nı keşfetmiştim. Temel (Erkan Can)’ın kahvesinin hemen yanında bulunan bu simit fırını, olağanüstü taze, çıtır ve gevrek simitleriyle meşhur…

İsmini sokağından alan ve 202 yıldır Maltepe Yalı Mahallesi’nde simitten, galetaya, kurabiyeden halkaya birçok çeşidiyle başta Maltepelilere olmak üzere İstanbul’un çeşitli semtlerine dağıtım yapılıyor. Dükkanın hemen önünde 4-5 masa var. Çam ağaçlarının gölgesinde, yazın hafif esen rüzgar simit-çay-peynir üçlüsüne ayrı bir güzellik katıyor.

Girişte sizi simitler karşılıyor, hatta yönlendiriyor. Yoldan geçerken bile canınızın çekmeme ihtimali yok diyebilirim.

Simitler fırına girmek için hazır. Biraz oradan, biraz buradan halka şeklini aldıktan sonra küreğe konup, odun ateşindeki fırına yerleştiriliyor.

İki usta da harıl harıl çalışıyor. Kışın neyse ama yazın o fırına yakın çalışmak cidden zor iş. Ellerine ve emeklerine sağlık!

Sokakta simit satanlardan almak yerine vakit buldukça buraya uğruyorum. Fırından yeni çıkmış simitin soğumasını beklemek yerine, birkaç dakika önce çıkmış olanını tercih etmenin keyfi daha güzel. Sabrederim diyorsanız, sıcak simitin arasına kaşar peynirini yatırıp soğumasını da bekleyebilirsiniz. Ama ben sizin kadar sabırlı olamıyorum :) Ateşin de durumu böyle… Yanına yaklaşıp fotoğraf çekmek bile tehlikeli.

Simitin yanına çay vazgeçilmezlerden ama isteğe göre soğuk içeçekler mevcut. Peynir çeşitleri, özellikle kaşar peyniri, sıcak havalarda paketinin içerisinde biraz erimiş geliyor. Peynirler, dolapta muhafaza edilse daha iyi olabilir. Sıcaklar etkisini kaybettikten sonra yine gittim, peynirlerin kıvamı iyiydi. Dilerseniz kahvaltı tabağı da var, tercih ve keyif sizin…

Sadece kahvaltılık bir yer olmadığını da belirtmekte fayda var. Akşam saatlerinde de sıcak simit çıkıyor. Simitin yanına bir ayran alarak okul yıllarına dönmeniz ve eskileri yad etmeniz an meselesi.

Son olarak fiyat listesiyle kapanışı yapalım. Simit, çay ve peynir bir lira, halka ise iki lira. Anasonlu, baton sade galeta ve çay kurabiyesinin kilosu dokuz lira, kepekli, sadece ve susamlı galeta ise kilosu dokuz liradan satılıyor.

Ek: Simitleri mideyi indirdikten sonra keyif çayının yanına mutlaka çay kurabiyesi isteyin.

Tarihi Beş Ceşmeler Simit Fırını – Maltepe
Adres: Beş Çeşmeler Cad. No:12 Yalı Mahallesi, Maltepe, İstanbul
Tel: 0216 383 69 67
Haritadan ulaşın.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • Melek Çamlılar 30 Kasım 2012 at 21:40

    Tüm ürünler güzel ve özel.

  • Yorum Yap