Tahmis Kahvesi - Gaziantep - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Keyif yerleri

Tahmis Kahvesi – Gaziantep

28 Kasım 2013

4
Gaziantep’in tarihi Tahmis Kahvesi yaklaşık iki yıl süren restorasyondan sonra yerli ve yabancıların daha da ilgi odağı haline gelmiş. Tahmis’te soluklanmadan, menengiç kahvesi içmeden Antep’ten dönmeyin.
Yabancı Damat dizisi izleyenler Tahmis Kahvesi’ni hatırlayacaktır. Antep gazilerinin muhabbetlerinde sıklıkla görülen bu kahve 1635-38 yıllarında yaptırılmış. Uzun yıllardır da müşterilerine hizmet veriyor. Bir köşede tavla oynayan da var, kağıt oynayan da, çayını-kahvesini alıp sohbet eden de… Tahmis’in hemen karşısında bahçeli bir mekan var, nargile servisi orada veriliyor.

3

Kahvenin tam ortasından ahşap bir merdivenle ikinci kata çıkıyorsunuz. Tarihi kahvenin her açısı özel, her yeri fotoğraflık. Her ne kadar Antepliler; restorasyondan sonra “Tarihi havasını yitirmiş” dese de kahveyi ilk kez gören biri olarak heyecanlamamak elde değil.

2

7
Tahmis Kahvesi’ne gelip menengiç kahvesi içmemek olmaz. Menengiç kahvesinin yanı sıra zahter ve elma çayı da tavsiye edildi. Menengiç, yabani antep fıstığından yapılıyor ve Türk kahvesi müdavimlerine tadı değişik gelebilir. Ben beğendim, evet tadı farklı ve her zaman içtiğim bir şey değil ama içilemeyecek bir kıvamda da değil. Kahvenin yanına ikram olarak kendir tohumu, kavrulmuş menengiç, leblebi, fıstık ve beyaz leblebi geliyor. Kahvenin fiyatı 5 lira.

1
Böylesine güzel sunumu bulunca farklı açılardan fotoğraf çekmek gerekir…

5
6

Arasa Meydanı Elmacı Pazarı Civarı Şahinbey / Gaziantep
0342 2328977
tahmiskahvesi.com.tr

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap