İstanbul'un başarılı Beyrut mutfağı; Tahin - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Kuytu köşe

İstanbul’un başarılı Beyrut mutfağı; Tahin

02 Ağustos 2015

Hisarüstü’nde bulunan Tahin, Beyrut mutfağını temsil ediyor, şefler de oradan transfer. Beyrut mutfağı denilince de akla ilk olarak humus geliyor. Tahin’de 9 çeşit humus var, o derece iddialılar. Humus dışında, taş fırında pide, et ve kebap çeşitleri de var. Humuslardan tavsiyem; Beyrut usulü olan. Lavaşa sürüp sürüp yiyin, kalan tabağı da yine lavaşla sıyırın. Ayıp değil, Beyrut’ta da öyle yiyorlar.

Instagram’a (instagram.com/oguzyenihayat) yoğunluk vermekten bir süredir Yenihayatintadi.com’u ihmal ediyordum. Uzun süren sessizliğimi farklı bir mutfak ile bozmak istedim; Lübnan mutfağı. İstanbul’da birçok ülke mutfağına ulaşmak artık çok kolay ama fiyatlar doğal olarak pahalı. Hisarüstü’ndeki Tahin, diğer Lübnan mutfağına sahip restoranlara oranla daha uygun fiyatlı. Boğaziçi Üniversitesi’nin hemen yanında olması ve alkol bulunmaması bunun başlıca sebebi olabilir. Ve Instagram paylaşımının ardından gördüm ki; Tahin takipçilerim tarafından da seviliyormuş.

Birkaç ay önce Beyrut’a gidip, humusun kralını, falafelin en iyisini yemiştim. İstanbul’da da oraya yakın lezzetler bulduğum için mutlu oldum. Tahin’in menüsü oldukça geniş ve açıklayıcı. Ne nedir, içinde ne var, yazıyor… 9 çeşit humus var dersem ne derece iddialı olduklarını düşünebilirsiniz. Şefleri ise Lübnan’dan transfer.

Humuslarla başlayalım. Humus, kimyonlu humus, acılı humus, Beyrut usulü humus, sebzeli humus, üç lezzetli humus, çamfıstıklı humus, kavurmalı humus ve etli-çam fıstıklı humus çeşitleri var. Birçok kebapçıdaki pastırmalı humus yok. Bildiğimiz kadarıyla pastırma humus sadece bize ait bir şey. Fotoğraftaki Beyrut usulü; maydanoz ve sarımsaklı… Nohut, tahin ve limon suyuyla yapılıyor. Masaya, poşet içerisinde gelen lavaşları ısıttırmanızı tavsiye ederim. İçine humusu sürüp afiyetle yiyebilirsiniz. Biz, humusu başlangıç olarak söylüyoruz ama Beyrut’ta humus direkt ana yemek. Humus ve yanına lavaş ile öğün geçiren insanlara şahit olmuştum.

Soğuk seçeneklerden yoğurtlu mutabbal; yoğurt, patlıcan ezmesi, tahin ve limondan yapılıyor. Köz patlıcanın tadı ile kokusunu rahatlıkla alabiliyorsunuz. Muhammara ise benim sevdiğim gibi değil. Ben daha yumuşak olanı, daha kolay sürülebileni seviyorum.

Falafelin ne olduğunu sanırım bilmeyen kalmamıştır. Ana maddesi nohut ve bakla. Sebzelerle karıştırılıp pişiriliyor. Bir anlamda sebze köftesi diyebiliriz. 3 ve 6 parça olarak iki seçeneği var. Çok yağ çekmemiş, hafif ve lezzetli.

beyrut_tahin_Lebanese_falafel

8 çeşit pide var. Beyrut’ta birçok köşede pide yapan seyyarlar var. Sanırım şehrin en ucuz yiyeceği. Peynirli-zahterli ya da zahterli tavsiye ederim. Boyut olarak küçük geliyor, tadımlık. Hamur hafif ve lezzetli, kekik ile zeytinyağı hem çok yakışıyor hem de çok güzel kokuyor.

beyrut_tahin_Lebanese_zahter_pide

Kafta, kuzu etinden yapılan bir çeşit kebap. Şişe diziliyor, kömürde pişiriliyor. İçinde kuyruk yağı yok, keşke olsa. Bizim kebaplarımızdaki tadı arıyorum ama kuyruk yağı olmadığı için bulamıyorum. Kötü değil, benim damak tadıma uygun değil sadece. Bazıları da kuyruk yağlı olanı sevmiyor, gayet normal.

beyrut_tahin_Lebanese_kafta

O yüzden tercihim Tahin spesiyal tavuk şiş. Bir tavuk şiş bu kadar mı lezzetli olabilir? Nasıl terbiye ediliyor ve nasıl soslanıyorsa, çok başarılı. Bir arkadaşım yanında servis edilen sarımsaklı sosun çok iyi olduğunu belirtmişti ama sosta ne sarımsak tadı aldım ne de bir ekstrasını gördüm. Tavukları bir şeye batırmadan yiyerek tadını almak daha lezzetli geldi.

beyrut_tahin_Lebanese_tavuk

Tahin’in İstanbul’da iki şubesi daha var. Karaköy’deki şube sadece paket servis. Menüdeki kebapları dürüm olarak da servis ediyorlar. Rixos Pera’ya gitmedim ama Hisarüstü’yle aralarında ciddi bir fiyat farkı var. Bilginize.

Tahin’e minik bir not… Yemekler belli bir seviyenin üzerinde, lezzetli. Elinize sağlık. Tek eksik noktanız çalan müzikler. Hande Yener, Berksan, Serdar Ortaç ve son olarak Yaren-Carlos düeti çaldı. Yapmayın, etmeyin…

beyrut_tahin_Lebanese_hesap

Bu not da bu yazıyı okuyanlara… Tahin, gizli müşteri uygulaması yapıyor. Birçok mekanda böyle bir uygulama yok. Yani; Tahin’e gidip istediğinizi yiyip, içiyorsunuz. Hesabınızı ödedikten sonra mekanın artı ve eksilerini Gizli Müşteri Anket Formu’na yazıyorsunuz. Hesabın 70 TL’ye kadar olan kısmını da Tahin karşılıyor.

TAHİN – HİSARÜSTÜ
Hisarüstü Nispetiye Cad. No:69/A
02122634911
http://www.tahin.com.tr

TAHİN – KARAKÖY (SADECE PAKET SERVİS)
Kemankeş Mah. Necati Bey Cad. No:104
02122495733

TAHİN – RIXOS PERA İSTANBUL
Rixos Pera İstanbul, Kamer Hatun Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi, No 44, Beyoğlu
02123777000
Die #1 Womans Health (Estradiol), order estrace Cream Online – ews-wien.at ( EWS) sind eine private Ausbildungsinstitution im Zentrum Wiens, die sich auf 
Best Prices For All Customers! Purchase Zoloft Online. Next Day Delivery, generic zoloft Message Boards.
Oct 7, 2011 – .de/profiles/blogs/reductil- online -rezeptfrei-reductil-sibutramine- kopen – fluoxetine – online -purchase- fluoxetine buy fluoxetine online europe, 

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir