Sokak arasındaki gerçek lezzet; Öz Develi - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Hamur işi olsa da yesek, Kuytu köşe, Yeme - İçme

Sokak arasındaki gerçek lezzet; Öz Develi

17 Şubat 2016

Instagram’daki hesabımdan fotoğrafı paylaşırken; “Develi cıvıklısı değil de Öz Develi Etli Ekmek Salonu‘nun dışarıdan fotoğrafını paylaşsaydım ‘Ne işim var ya benim burada’ diyeceğinizden eminim” cümlelerini sarf etmiştim. Gerçekten de öyle, çünkü ilk gördüğümde ben de aynısını söyledim.

oz-develi-etli-ekmek-pide-tarlabasi-istanbul-civikliBlog konusunda henüz adım atamasa da Pelin‘in @myfoodsteps ismini verdiği instagram hesabını bayağı başarılı bulunuyorum. Kafalar da uyuşunca, seyahatlere, tadımlara hep beraber gidiyoruz. Ben, @gurukafa ve @myfoodsteps ile geçen günlerde minik bir İstanbul turu yaptık. Burasıyla da bizi Pelin tanıştırdı. İyi ki tanıştırmış.

Uzuun bir girişin ardından gelelim mekana… Öz Develi Etli Ekmek Salonu, Tarlabaşı‘nda, yıkık dökük bir mahallede, merdiven altında, salaş ama tertemiz bir pideci. Çoğu zaman salaşlık ile hijyeni karıştırıyoruz, burası öyle bir mekan değil. 4 masası var, tabelası ise yok gibi bir şey. Odun ateşi ve taş fırının başında Hacı Ahmet Beşparmak var. 23 senedir aynı dükkanda başta Tarlabaşı‘nı, ardından da lezzeti için uzaklardan gelenleri doyuruyor. Biz gittiğimizde Beylikdüzü’nden gelenler vardı.

Hacı Ahmet Usta‘ya gittiğinizde size bir menü verilmiyor. Zaten dükkanda servis edilenler sınırlı. Develi cıvıklısı*, kıymalı, kıymalı-kaşarlı, cevizli, tahinli ve sac tava var. Tavsiyem; elbette Develi cıvıklısı. Usta Kayseri‘nin Develi ilçesinden, cıvıklı da o yöreye ait bir kuşbaşılı pide çeşidi. Gerçeği çok daha daha yağlı ama İstanbullulara fazla ağır geldiğinden yağı biraz azaltılmış. Kapanışta ise eğer kalabalık iseniz tahinli pideyi mutlaka sipariş verin. 1 adet tahinliyi 4-5 kişi rahatlıkla yiyebilir. Yanına da mutlaka çay söyleyin, sanırım mahallenin çaycısından geliyor. Saat 11’de açılan Öz Develi, akşam 19 gibi kapanıyor. Kredi kartı ise geçmiyor, bilginize. Cıvıklı dahil pide çeşitleri 12 lira, sac tava ise 17 lira.

oz-develi-etli-ekmek-pide-tarlabasi-istanbul-civikli-sac-tava

* CIVIKLI NEDİR?
Bıçak arasında doğranan kuşbaşı etin, ince kıyılmış, soğan, biber, domatesle mayalı hamurun odun fırınında buluşmasıdır.

ÖZ DEVELİ ETLİ PİDE SALONU
Kalyoncu Kulluğu Mahallesi, Ömer Hayyam Caddesi, Kurdela Sokak, No 6, Beyoğlu
02122503438

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir