Şirin Kokoreç - Keşan - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Sakatat sever misiniz?

Şirin Kokoreç – Keşan

16 Eylül 2012

İstanbul sınırlarından uzaktayız… Megakent’e ortalama uzaklığı 200 kilometre olan Keşan’da kokoreçin en doğru adresindeyim. Süt kuzu dedikleri işte bu, İstanbul’da bu lezzeti henüz yiyebilmiş değilim. Adı Şirin, tadı muhteşem, buyrun: 

Enez dönüşünde bir arkadaşım “Keşan’da kokoreç yemeden sakın dönme” dedi. Böyle bir tavsiyeyi kırmamak lazım elbette, Keşan’daki kokoreçin hayaliyle Enez’de ağzımıza bir şey sürmedik. Dönüş yoluna geçildi ve GPS’in de yardımıyla çok kolay bir şekilde “Şirin Kokoreç”i bulduk.

İki dükkan yan yana, ikisi de aynı yer… Sokağın içine bakan Şirin’e adım atıyorum. Sadece İstanbul’da kokoreçe ve dönere her şeyi koyuyorlar. Domates, yeşillik, soğan vs vs. Etine güvenmeyen yerler bunu yapıyor. Ustanın sorusu sade; “acılı mı acısız mı?” Ardından ben ekliyorum: “Lütfen ekmek içini alır mısınız” Emin olun tadı daha güzel oluyor ve yediğinizin et böyle daha anlam kazanıyor.

Görüntü şahane… İnsanın ısırarak yiyesi geliyor neredeyse… Usta ince ince dilimliyor, eğer dilim dilim sevmiyorsanız büyük parça koymasını isteyin…

Birkaç dakika geçmeden masama böyle bir güzellik geliyor. Yok böyle bir güzellik! Kokusu, görüntüsü beni mest ediyor. Biraz kekik ve kimyon ile güzelliğe güzellik katıp, afiyetle yiyorum. Yedikçe yiyesi geliyor insanın… Bunun tadına doyabilmek gerçekten pek mümkün değil, süt kuzu dedikleri işte bu! Bir yarım, bir yarım daha ve bir çeyrek daha… Yanına da ayran. Daha da yer miyim, kesin yerim! İstanbul’da böylesine doyumsuz kokoreç cidden yok, bulamıyorsunuz.

Yanımdaki arkadaşımla beraber toplam 4 yarım, 2 çeyrek ve 2 ayrana 22 TL ödedik. Aslında onu da ödemedik, 50 TL’nin üzerine 30 TL para üstü aldım. İnanamadım… Kafamdan hesap yaptım ama çıkaramadım, usta sağolsun yardımda bulundu. Şöyle izah etmek isterim; yarım ekmek 4 TL, çeyrek ekmek 2 TL, ayran ise 1 TL…

Üzerine güzel bir çay ile ziyafetimizi sonlandırdık. Dükkanın önünde çay keyfi yaparken, hemen birkaç adım ötedeki parkın içine de masa attıklarını gördüm. Sıcak yaz günlerinde dükkana kapalı kalmak istemezseniz, açık havada kokoreç keyfinin keyfini sonuna kadar hissedebilirsiniz.

Artık Şirin Kokoreç benim için gidişte ya da dönüşte uğrayacağım bir yer olmaktan çıktı, birçok arkadaşım sıraya girdi bile ne zaman Keşan’a götürüyorsun beni diye…

Şirin Kokoreç – Keşan
Adres: Yeni Cami Mah İstiklal Caddesi No:5 (Barış Parkı Karşısı), Keşan
Tel: 0542 365 5817
Web: www.sirinkokorec.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

6 Yorum

 • Merve Biçer 19 Eylül 2012 at 08:59

  Biz de bir gün Saroz’a doğru gidelim demiştik. Rotamız Gökçeköy’deki orman kampıydı. Gökçeköy’den geçerken bir amca vardı minik bir arabada yapıyordu kokoreçi. Aynen böyle, ne domates var ne biber. Ekmek arası kokoreç. Amca sormadan biz söylemiştik yalnız “Acısı bol olsun!”
  Afiyet şeker olsun efenim.

 • Özgür Gemici 20 Eylül 2012 at 15:08

  Bir Keşanlı olarak soyleyebilirimki Şirin Kokoreç Türkiye sınırları içindeki en lezzetli kokoreçi yapmakadır. Vedat Milor’den sonra burda da rastlamak hoş bir surpriz oldu.

  Kokorec şişten kesilmeli, mutlaka hafif kalın dogranmalıdır, kekik, pul biber ve kimyon ile süslenmelidir. Domatesle falan karıstırılmaz, istenirse yanında sogus olarak yenmelidir. Şirin kokorec damagınızda yag bırakmaz, oldukca hafiftir.

  Trakya bölgesi her türlü etin en lezzetlisini bulacagınız bir yerdir. Kokorec yanında satır et ve tandır da mutlaka tadılması gereken lezzetlerdendir.

  Yazarken resmen kendimden geçtim. En kısa zamanda yemek ümidiyle..herkese afiyet olsun.

  • özkan yılmaz 03 Kasım 2013 at 11:49

   o dediğiniz eskiden di. artık damağınızda yağ da bırakıyor. çünkü işletme doymuş ve havaya girmiş bileeee.. neredeyse çiğ yedirecekler kokoreci.. biraz közde kızartırmısınız diye rica ediyorsunuz cevap: ekipmanım yok kızartamam oluyor yani ne verirsem yersin. Ekipman dediği de şişlerin yanında duruyor közün üstüne koyacağı bir ızgara.. kokorecin ateşini fazla harlı ayarlıyorlar müşteri çok çabuk pişsin e tabi içiniçin pişmeyip te sadece dışı pişince damakta da yağ kuruyor yapışıyor. burası tamamen bitmiş ününü hazmedememiş..

   • özkan yılmaz 03 Kasım 2013 at 11:56

    ayrıca türkiyede birçok yerde kokoreç yedim bu işin bütün olayı pişirmesini bilmektir. zaten birçok işletme tıpkı şirin kokoreç gibi kokorecini mezbahaneden hazır donmuş sarımlar halinde alır. yani sizlere verilen kokoreçler hemen hemen her yerde aynıdır. fark pişirmede dir. Hiçbir firma hayvanın bağırsağını alıp temizleyip sarımlarını kendisi yapmaz oman kokoreççiler genelde hazır sarım almayıp kendileri ucuza getirmek için çeşitli hayvan bağırsaklarını mezbahaneden alıp kendileri temizlerler. sarımı kendileri yaparlar zaten sarımlara bakınca anlarsınız. Gelelim Şirin Kokorece evet isterlerse iyi pişirebilirler ama artık müşteri memnuniyeti yerine kar ve para kazanma havası bu müesseseye de girmiş. e o olgunluk olmayınca kalıcı bir ün de zamanla erir ve eriyecektir.

 • mustafa cömert 19 Ağustos 2013 at 12:59

  ohh my got bu ne lezzet!!!
  keşan ve şirin kokoreç malzemeden çalma yok.domates yok.Sade ve her haliyle süt kuzu kokoreç.yemeden geçme.

  • Erhan toyran 16 Ocak 2014 at 21:42

   GERÇEKTEN MÜKEMMELDİ DAYANAMADIM TÜM 3 KİLOLUK KOKORECİ ALDIM MANGALLIK İÇİN..

  Yorum Yap