Şeyhmus Kebap - Çemberlitaş - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Şeyhmus Kebap – Çemberlitaş

25 Mart 2013

et1

İstanbul’da satır kıymasından kebap yapan yer sayısı çok az… Şeyhmus Kebap, gerçek kebap yiyebileceğiniz, çok fazla çeşidin olmadığı ve olan çeşitlerin de hakkını sonuna kadar veren güzel bir yer…

Şeyhmus’u çok uzun zaman önce duymuştum ama bir türlü gitmek kısmet olmamıştı. Erenler Nargile’ye yolumun düştüğü bir gün Şeyhmus’u boş geçmemek gerektiğini düşündüm ve Çemberlitaş’taki lezzet cennetine gittim. Salaş görünümlü ama güzel ve düzenli dizayn edilmiş mekanda; etlerin hazırlandığı yeri hemen önünüzde görebiliyorsunuz. Kebabını pişirenin hünerlerini, salatayı dağıtan arkadaşın telaşını ve elindeki bıçakla etleri kıymaya çeviren ustayı sipariş gelene kadar izleyebiliyorsunuz.

salata

Lahmacunu standartların üzerinde; etin kokusunu ve tadını rahatlıkla alabiliyorsunuz. Hafif gevrek ve bol malzemeli… Lahmacunun yanında maydanoz ve sumaklı soğan servis ediyorlar; iki lahmacuna göre malzemesi bol diyebilirim.

lahmo

Yoğurdun tadını sevince hiç ayran söylemedim bile. Manda ve koyun karışımı olan yoğurt yanlış hatırlamıyorsam Silivri’den geliyor; mutlaka denenmesi gerekiyor.

yogurt

Kebapla aynı tabakta alışığızdır bulgur pilavını yemeğe… Burada sunum daha farklı ve kebap söylediğinizde bulgur pilavı güveçte geliyor. Bazı yerlerde öncelik kebap olduğundan yanında getirdikleri malzemeler genelde ikinci plana atılır. Bu durum da en çok bulgurun başına gelir ve kurumuş ya da soğuk bulgur pilavıyla karşı karşıya kalırsınız. Güveçte gelen bulgur pilavını yoğurtla yemenizi tavsiye ediyorum.

bulgur

Ve Şeyhmus Kebap masaya geliyor… Girişte belirttiğim gibi İstanbul’da satır kıymasından kebap yapan yerler çok az ve gün geçtikçe de sayısı azalıyor. Şeyhmus bu özelliğini yıllardır kaybetmemiş ve umarım ilerleyen yıllarda da kaybetmez. Masaya geldiğinde “ben bununla doymam” diye düşünüyordum ama yemeğe başladıktan kısa bir süre içerisinde fikrim değişti. Şeyhmus Kebap duble geliyor, eğer isterseniz bir porsiyon da söyleyebilirsiniz ama o zaman çok ince olacağından bence ya duble yiyin ya da patlıcan kebabı söyleyin.

et3

Şeyhmus Kebap, yüzde 70 dana, yüzde 30 kuzu eti ve özel baharatlarla hazırlanıyor. Sebzeli, fıstıklı ve kaşarlı çeşitleri var. Görünüş itibariyle hamburgeri andırıyor. Çok sıcak olduğundan dilimlere ayırdığımda içerisindeki malzemeleri görebiliyor ve hızlıca yenebilecek kıvama getirebiliyorsunuz.

et2

Fırında ısıtılan kadayıfın tadına bakmadan; Şeyhmus Kebap’tan çıkmayın derim… Sıcacık, çok yoğun şerbetiyle sizi baymayan ve ağızda çok güzel bir tat bırakan kadayıf, yemeğin ardından çayla iyi gidiyor.

kadayif

Gelelim fiyatlara… Şeyhmus Kebap duble porsiyon ve fiyatı 25 lira, yanında güveçte bulgur pilavıyla geliyor. Diğer kebaplar da 12-20 lira arasında değişiyor. Lahmacun ve içecekler 4, yoğurt 7, kadayıf ise 6 lira.

Mollafenari Mah. Medrese Sk. No:2 Çemberlitaş
0212 5261613
seyhmuzkebap.com
Haritadan bakın

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap