Sepetçioğlu - Yalova - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kahvaltıyı nerede yaparım?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Sepetçioğlu – Yalova

19 Aralık 2013

5

Yol üst lezzet duraklarından biri olan Sepetçioğlu, Yalova-Bursa karayolu üzerinde yer alıyor. Kuyu kebabıyla isim yaptı ama kahvaltısı da geçer not aldı. Yeşillikler içerisindeki Sepetçioğlu’nun fiyatları da oldukça uygun…

Yalova-Bursa yolu üzerindeki Sepetçioğlu hem kahvaltı hem de tandır kebabı yiyebileceğiniz lezzetli ve temiz adreslerden bir tanesi. Yol üstünde damağa hitap eden yer bulmak zor. Sepetçioğlu’nu birçok arkadaşım tavsiye etmişti ama genellikle İzmir’e giderken kullandığım yolda yemek tercihimi Susurluk’tan yana kullanıyordum. Bu kez değişiklik yaparak kahvaltı için Yalova’yı geçtikten sonra Sepetçioğlu’nda durakladım.

Dükkanın hemen girişinde yöresel ürünler satılıyor. İncelemek ya da satın almak isterseniz, fiyatları da yazılmış.

1
Kızartılmış ekmek ve bazlama kahvaltıya eşlik ediyor. Bazlamanın sıcak olduğunu belirtmemde fayda var, gördüğünüz bazlamadan 4 kişi sanırım 7-8 tane yedik.

3
Kahvaltı tabağı alışagelmişin dışında… Mandalina ve muzun yer aldığı kahvaltı tabağında birkaç çeşit peynir, zeytin, domates, salatalık, yumurta, bal ve reçelden oluşuyor. Fotoğraf sizi yanıltmasın, tabak çok büyük olduğu için gözü pek doyurmuyor.

5
Bal ve kaymak ikilisi sıcak bazlamayla inanılmaz bir ikili oldu. Balın hafif soğuk olması dışında eksik bir şey yoktu.

6
Sıcaklardan hellim peyniri ve sigara böreği tercihleri geçer not aldı. Porsiyonlar büyük ve fiyatlar uygun.

4
2

Kastamonu’nun meşhur kuyu kebabı da usulüne uygun yapılıyor. Günde 2-3 kez yaptıkları için öğle saatinden günün geç saatlerine kadar kuyu kebabı bulma şansınız var. Kahvaltı bittikten sonra piştiği için yeme şansım olmadı ama bir başka sefer mutlaka deneyeceğim. Ayrıca bol etli gerdan çorbası da buranın en özel lezzetlerinden.

7
Kahvaltı tabağı 15, yumurta çeşitleri 5-9, bal kaymak 5, hellim peyniri 5 ve menemen 7 lira.

SEPETÇİOĞLU – YALOVA
Yalova-Bursa Yolu, 6. km.
(0226) 831 5051

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

4 Yorum

  • Ruhi aşıkoğlu 27 Ocak 2014 at 17:32

    Kuyu kebabını sadece kuzunun but kısmından yapıyorlar .Fotoşrafta da zaten görülüyor.Kuyu kebabının en tercih edilmeyen kısmı buttur.Halbuki kuzuyu tam gövde den yaparlarsa Kastamonu BİRYANını daha iyi tanıtmış olurlar.Teiekkürler

  • özlem hüseyin 17 Şubat 2014 at 12:36

    bir iş gezisi sırasında tesadüfen keşfettiğimiz bir yolüstü durağıydı sepetçioğlu. gerdan çorbasını , kuyu kebabını kesinlikle tavsiye ederim.

  • Yorum Yap