Şehzade Cağ Kebap - Sirkeci - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Şehzade Cağ Kebap – Sirkeci

17 Mayıs 2014

2

Sirkeci Hocapaşa’daki Şehzade Cağ Kebap, İstanbul’da cağ kebabı yiyebileceğiniz adreslerin başında geliyor. Dönere oranla fiyatı bir tık daha pahalı ama dönerden çok daha lezzetli. Bu tarz kebap seviyorsanız, mutlaka gidin derim.

İstanbul’daki cağ kebapçılarının sayısı almış başını gidiyor. Hepsi kendine göre meşhur. Sirkeci’deki sihirli sokağı biliyorsunuz, daha önce oradan birkaç yer yazmıştım. Köfte, pide, döner, kuru fasulye derken sokağın hemen girişinde sağda, Şehzade Cağ Kebabı var. Burası bu işi İstanbul’da iyi yapan adreslerden bir tanesi.

3

Cağ kebabı yapmak dönere oranla daha zor ve sanat ister. Kimi zaman cağ mı, çağ mı muhabbetine girmemek için “yatık döner” olarak da adlandırılıyor. Dönere kıyma ekleyerek eksiklerini kapatmak mümkün ama kuzu etinden yapılan cağ kebabında böyle bir şey söz konusu değil. Ve dönere oranla daha az pişirilip servis edilmesi de mangal ustalığı gerektiriyor. Bu benim için böyle, sizler için durum elbette farklı olabilir.

1

Kuzunun kol ve but kısmından yapılan cağ kebabı, dönere oranla biraz daha yağlı. Ve içerisindeki baharatlar nedeniyle de hafif tuzlu tadı var. Tadına bakmadan baharat eklemeye kalkmayın. Lavaşa dolayıp, köz biberle yiyebiliyorsunuz.

4
Biraz yağlı olması ve az pişirilip servis edilmesi sizi rahatsız ediyorsa; kesilen kebabı kısa süreliğine mangalda kıtırlaşmasını isteyebilirsiniz.

6
Cağ kebabının üstüne yine Erzurum yöresine ait kadayıf dolmasını (içi ceviz dolu) mutlaka deneyin. Ayrıca güveçte yoğurt da çok iyi. Cağ kebabının porsiyonu 14 lira, porsiyonda 2 adet şiş var. Kişi başı 25-30 liraya fazlasıyla doyarak ve tat alarak buradan kalkabilirsiniz.
(Bu arada; Google Maps’e yanlış işaretlenmiş. Sokağa girdiğiniz gibi sağınızda kalıyor.)

ŞEHZADE ERZURUM CAĞ KEBABI
Ankara Cad. Hocapaşa Sok. 3/A Sirkeci
0212 5203361

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap