Şazeli Kasap&Izgara - Üsküdar - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Şazeli Kasap&Izgara – Üsküdar

01 Temmuz 2013

manset1

Et ziyafetine hazır mısınız? Üsküdar’daki Şazeli’nin lezzetleri mideleri bayram ettiriyor. Et ürünlerinin ardından kapanışta sizi özel bir lezzet bekliyor; Gaziantep-Uzunçarşı 49 numaradan gelen havuç dilimi ayakları yerden kesiyor.

En son söyleyeceğimi en başta söylemek istiyorum… En son Tahtakale’deki Virginia Angus‘u keşfettiğimde böylesine keyif almıştım… Kısıklı’daki Şazeli’ye 2-3 aylık süreçte tam 7 kere gittim, her gittiğimde de genelde memnun kaldım, birçok arkadaşımı da yönlendirdim, herkes memnun kaldı. Önemli not: alkol yok…

“Her şey çok güzel ama şunu da söylemek lazım… Bazı etlerin kalitesi tutarlı değil, iyimser olayım; bana öyle denk geldi belki de… Rump steake bayılırım, bir gidişimde bayıldım; diğerinde ise tat alamadım. Aynısını antrikotta da yaşadım”

Konum itibariyle yeri çok güzel. Birinci köprüden 5-6 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Vale sistemi ile park var. Valeler size bir uzaktan kumanda veriyor. Masadan kalkarken düğmeye basıyorsunuz. Gittiğinizde aracınız hazır oluyor. Ücretli değil ama bahşiş bırakmanızda bir sakınca yok :)

manzara

Restoranın bahçesinde çocuklar için özel olarak hazırlanmış oyun parkları var. Eğlence yerlerinin dışında çocuklar için özel olarak et ve tavuktan hazırlanan burgerler de var.

gunbatimi

Kapalı alanı, teras, çardak ve havuz kenarı olmak üzere birbirinden güzel oturma yerleri mevcut. Her yerinin garsonu farklı, ne kadar kalabalık olursa olsun; garsonlar serviste sıkıntı olmaması için büyük gayret harcıyorlar. Birkaç kez servisin aksadığına şahit oldum ama kısa zaman içerisinde telafi edildi.

mekan2

Üç çardak var. Birkaç gün öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Hafta sonu gitmeyi planlıyorsunuz eğer hafta başından rezervasyon yaptırın, yoksa çardakta oturamazsınız. Çardak 7-8 kişiye rahatlıkla hizmet verebiliyor.

mekan1

Buradaki sipariş sistemini kısaca özetlemek gerekirse; bildiğim kadarıyla menü yok. Menü olmadığı için fiyatlardan asla ama asla korkmayın. Yazının en sonunda yediğimiz-içtiğimiz her şeyin fiyatı var. Et reyonunun önüne giderek, istediğiniz eti seçiyorsunuz. Kararsız kalırsanız, görevli arkadaş size yardımcı oluyor. Kırmızı etin hemen hemen her çeşidi var, hepsi taze, hepsi lezzetli…

Açılış için başlangıç tabağı mevcut. Pastırma, kavurma, füme et ve birkaç peynir çeşidinden oluşan başlangıç tabağını isterseniz siz oluşturabilirsiniz. Tercihim genelde pastırma, füme et ve kavurma oluyor. Bunun yanı sıra baharatlı patates kızartması ve yoğurtu da mutlaka deneyin.

baslangic

Bu fıstıklı sucuğu sadece bir kez yiyebildim, çünkü bir kez denk geldim. En azından böyle bir lezzetten haberim oldu, o yüzden şanslı olabilirim. Her gittiğimde soruyorum, siz de sorun; bulursanız affetmeyin.

fistik1
Şazeli’ye özel kasap sucuk da başarılı ama bir fıstıklı sucuk değil. Baharatı çok yerinde ve rahatsız etmiyor. Fıstıklı sucuktan bulamazsanız, et ziyafeti öncesinde hafif bir atıştırma olabilir.

sucuk
Köfte kalitesi ve tadı değişmeyen lezzetlerin başında geliyor. Sucuğun ardından tadımlık köfte ziyafete değer katıyor.

kofte

Bu lezzetleri ayrı ayrı yazmak, değerlendirmek gerçekten çok zor. Fotoğrafa her baktığımda canım istiyor, karnım açıyor. Olmazsa olmazlardan kaşarlı köfte… İçinden taşan peynir insanın aklını başından alıyor, lezzeti; görüntüsünden daha da iyi…

kasarli

Sıra geldi şaşlığa… Fotoğrafta dana şaşlık var. Ben bunlara aperatif diyorum sizi bilemem de; aperatiflerin ardından (sucuk, köfte, kaşarlı köfte) ana yemek olarak küşleme, şaşlık, antrikot, külbastı veya lokum seçebilirsiniz.

saslik

Akşam karanlığında telefonun flaşı ile çekildiğinden ilk olarak koymak istemedim ama en azından bilgilendirme amaçlı değerlendirilebilir diye düşündüm.

et2

et1

Bu fotoğrafı ilk görenler “Timsah mı o?” diyorlar… Haksız da sayılmazlar :) İsmi belki size tanıdık gelebilir. Fransızcası chateaubriand; Türkçesi ise şatobiryan… Dana bonfileden yapılan bu lezzet sinirsiz ve yumuşacık. Bunu yeme fırsatım olmadı, çünkü her zaman ellerinde bulunmuyor. Fotoğraf arkadaşım Emre Atasoy’a ait, teşekkürler Emre :)

sato

sato2

Kapanışta ise havuç dilimi başrol oynuyor. Ünlü İmam Çağdaş’tan getirilen havuç diliminin içi fıstık dolu. Mangalın altında saklanıyor ki hafif sıcak olsun diye. Hafif ılık olarak servis ediliyor, bu da lezzeti en az ikiye katlıyor.

havuc

havuc2

Bu lezzetlere ne kadar ödeyeceğiz diye kara kara düşünebilirsiniz ama cep yakan fiyatlarla karşı karşıya asla kalmazsınız. Fiyat/performans bakımından gerçekten şaşırtıcı. 440 liralık hesap 7, 383 liralık hesap da 6 kişilik. Neyin kilosu ne kadar hepsi ayrı ayrı yazıyor. İnceleyin, tadın, kararınızı verin…

Son olarak manşetteki fotoğraf ve mekan fotoğrafları Şazeli’nin internet sitesinden alıntı. Manşet için fotoğraf seçmekte zorlanınca mekanı en iyi anlatan lezzetleri bir arada bulunca değerlendirmek istedim.

hesap

Şazeli Kasap&Izgara
Emniyet Mah. Nurbaba Cad. No:27 Kısıklı-Üsküdar (Alman hastanesinin yanı)
216 401 27 27
sazelikasapizgara.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap