Salih'in Yeri - Alaçatı - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kuytu köşe, Sakatat sever misiniz?

Salih’in Yeri – Alaçatı

06 Nisan 2015

Alaçatı’da kokoreçin adresini bulmak zor olmadı. “Kokoreç nerede yenir?” diye birkaç esnafa danıştım, onlar da bana Salih ustayı tarif etti. Seyyar ama yeri belli, yel değirmenlerinin önünde. Salih’in Yeri’ni bulamazsanız eğer, kime sorsanız mutlaka gösterir.

İzmir, Çeşme ya da Alaçatı’ya yolum düştüğünde midye, söğüş, kokoreç ve kumru yemekten büyük keyif alıyorum. Çünkü bu saydıklarımı İstanbul’da neredeyse hiç yemiyorum; kokoreç hariç. Sütlüce’deki Çınaraltı, Eminönü’ndeki Kral ve Çengelköy’deki Çengelköy Kokoreççisi severek gittiğim yerlerden…

kokorec_alacati_ot_festivali_1

Alaçatı’da da ağzıma layık bir kokoreççi buldum, Salih’in Yeri… Gerçi, 40 senedir oradaymış ama ben yeni keşfettim. Çarşı girişindeki yel değirmenlerinin orada, akşam 17’den sonra duruyormuş. Yazın ise önce Ilıca’da mısır satıyor, ardından da Alaçatı’da kokoreç mesaisine başlıyormuş. Bir gün Torres formasıyla bir gün isimsiz New York Knick formasıyla rastladım Salih ustaya. Közde kokoreç yapıyor. İstanbul’daki gibi dondurulmuş kokoreç ya da domates-biber yok tezgahında. Kimyon, tuz ve kırmızı biber var.

Salih usta hem hoş sohbet hem de kaliteli malzeme kullanıyor. “Müşteriler böyle tercih ediyor” diyerek kokoreçi fazla pişirip, kurutmasa her şey güzel olacak. “Az pişmiş” diyerek ikinci sipariş yüzümü güldürdü. Sadece kimyon ve tuz ile tatlanan kokoreç, hafif ısıtılmış çeyrek ekmekte ağzıma layık oldu.

Siz baştan uyarınızı yapmayı unutmayın, yoksa iyi pişmiş geliyor. Çeyrek 5, yarım 8 lira.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir