Rumeli Pastanesi - Çeşme - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Keyif yerleri

Rumeli Pastanesi – Çeşme

08 Temmuz 2013

d3

Damla sakızlı dondurmanın doğduğu yerdeyim. 1945 yılından beri Çeşme Çarşısı’nda hizmet veren Rumeli Pastanesi’nde sadece dondurma değil, birçok çeşit reçel, kurabiye ve sütlü tatlı da bulunuyor. Hepsi birbirinden güzel ne yiyeceğinizi adeta şaşırıyorsunuz ama damla sakızlı, karadutlu, tahinlive çikolatalı dondurma ile sakızlı muhallebi tavsiyem…


Çeşme’nin o sıcak havasına rağmen dükkanın serinliği nefes aldırıyor. Kapı açık ama klima son sürat çalışıyor. Duvarlarda  birçok ürün ve geçmiş yıllara ait fotoğraflar var. Onlara dalarsanız 4-5 dakika duvarlara bakınarak zaman geçirebilirsiniz.

Pastanenin ikinci nesil işletmecisi Hüseyin abinin muhabbeti de çok keyifli. Sabah saatlerinde gittiğim için dondurmaları vitrine yeni diziyordu ve yoğunluk olmadığından kendisiyle uzun uzun muhabbet etme fırsatı buldum.

mekan1

Tam 5 kez Hürriyet tarafından Türkiye’nin en iyi dondurmacısı seçilmiş ve bunu da büyük bir tabelayla gururla sergileniyor. 84 yıl önce Çeşme’ye göç eden Selanikli Osman Usta, bu günleri görememiş ama dükkanın başında ikinci ve üçüncü nesil duruyor.

mekan

Hediyelik birçok reçel mevcut. Reçelin sanırım 20’ye yakın çeşidi var ama sakız reçelini kesinlikle denemelisiniz.

mekan2

Açılışı damla sakızlı muhallebi ile yapıyorum. Muhallebi küçüklüğümden beri vazgeçilmezimdir. Evde yapılanı her zaman daha çok sevsem de Rumeli Pastanesi’nin damla sakızlı muhallebisi “vay be sen ne güzel şeysin” dedirtti bana… Sakızın yoğunluğu, tadının hafifliği öyle güzel ki ikinciyi de yedim. Sakız çiğniyormuş havasına giriyorsunuz, neredeyse ağzımla balon yapacaktım :)

muhallebi

Tatlının ardından bir top damla sakızlı dondurma istiyorum, tadına bakmak için. İki muhallebinin üzerine çok gelir mi diye düşünürken; dondurmadan aldığım tat, keyfimi ikiye katlıyor. Ardından Hüseyin abiden masaya ikramlar yağmaya başlıyor. Sohbet sohbeti açıyor, usta masaya önce vitrine yeni dizilen damla sakızlı, karadutlu ve tahinli dondurmalarla masayı donatıyor.

d1

Tahinli dondurmayı İstanbul’da Yaşar Usta‘dan öğrenmiştik. Burasının tadı daha yoğun ve tahinin tadını daha fazla alıyorsunuz.

d2

Fiyatlar uygun, yolunuz düşerse Çeşme’de gideceğiniz yerlerin başında gelmelidir diye düşünüyorum. Akşam saatlerinde giderseniz çok sıra beklersiniz, benden söylemesi. Şimdiden afiyetler olsun…

fiyat

RUMELİ PASTANESİ
İnkılap Caddesi No: 46 Çeşme-İzmir
0232 712 67 59
www.rumelipastanesi.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap