Raffles'da Hatay günleri - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Otel

Raffles’da Hatay günleri

08 Aralık 2015

Zorlu Center’de yer alan Raffles İstanbul’un içinde Rocca, bu ay itibariyle her ay bir mutfağı konuk etmeye başlıyor. İlk ayın konuğu; Hatay mutfağı. Hatay mutfağı denilince akıllara gelen birkaç isimden biri olan Jale Balcı, mutfağın misafir şefi. Jale hanımın “Antakya ve Yemekleri” isimleri bir kitabı da bulunuyor.

Her ne kadar Hatay mutfağı mezeleriyle ünlü olsa da dana ve kuzu etli kebaplarının yanı sıra içli köfte, kaytaz böreği ve katıklı ekmek gibi lezzetleri yemekleri var. Nar ekşisi, süzme keçi yoğurdu, biber salçası ve zahter gibi yöreye özgü malzemeler de menüde kullanılıyor.

kaytaz-boregi-yemek-hatay-mutfagi-anadolu-raffles-zorlu

Yaklaşık 10-12 çeşit soğuk mezeyi sınırsız tercih edebileceğiniz menüden ara sıcaklar, ana yemekler ve tatlıdan bir adet seçip, geceye devam etmeniz mümkün. Ara sıcaklardan kibbeh, ana yemeklerden Antakya Belen tava ile keşkek, tatlılardan da ev yapımı künefe favorimdi. 22 Aralık’a kadar devam edecek bu özel menünün fiyatı 120 lira.

Rocca’nın gelecek ay konuk edeceği mutfak ise; Karadeniz. Karadeniz’in ardından Gaziantep, onun ardından da Kars-Erzurum mutfağı var. Bu yörelerin yemeklerine ilgi duyuyorsanız eğer bu günleri kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir