Pöölabs; sıvı nitrojen ile dondurma - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Keyif yerleri, Kuytu köşe, Yeme - İçme

Pöölabs; sıvı nitrojen ile dondurma

26 Haziran 2015

Bağdat Caddesi’ne yeni bir dondurmacı açıldı. Aslında dondurmacı demeye dilim pek varmıyor. Dondurma ve sorbe yapıyorlar ama diğer dondurmacılardan çok farklılar… Pöölabs, sıvı nitrojen kullanarak dondurma yapıyor. Farklı, lezzetli ve kesinlikle denenmesi gereken bir lezzet.

Pöölabs’te renkli mikserler, yerden aydınlatmalar ve grafitiler var. Burası, sıvı nitrojen yani sıvı azot kullanarak birkaç dakika içinde dondurma yapıyor. Bu aşamaları izleyebiliyor olmak çok keyifli. Renkli mikserlerdeki karışımlara dumanı üstünde sıvı azot eklendiğinde, ortaya oldukça ilginç görüntüler çıkıyor.

poolabs_icecream_dondurma_cadde_istanbul_1

Moleküler gastronomide sıvı nitrojen oldukça kullanılıyor. Çok yüksek derecede soğuma yaratan sıvı nitrojen (-196 derece), dondurmada veya pişirmede kullanılıyor.

Dondurmalara gelmeden önce mekanın ismiyle ilgili bir paragraf açmak istedim. Pöölabs ismi, mekanı işleten genç çiftin köpeklerinden geliyormuş. Sevimli köpeğin ismi Pjört ama telaffuzu zor olduğundan, arkadaşları kısaca Pöö diyormuş. Böylesi daha pratik olmuş :)

Menüde karamelli popcorn, yerfıstığı ezmeli+muzlu, nutellalı, tepsi helvalı, köz patlıcanlı dondurmalı ile kırmızı meyveli ve limonlu-fesleğenli sorbe var. Menüyü yazdım ama haftalık değişeceğini de eklemek isterim. Nutellalı, köz patlıcanlı ve tepsi helvalı denedim ve beğendim. Nutellanın, patlıcandaki köz tadının ve helvanın tadını rahatlıkla alabiliyorsunuz.

Külah seçeneği yok. Porsiyonlar fazlasıyla büyük, iki kişi rahatlıkla paylaşabilir. Fiyatlar da 14-17 TL arasında değişiyor.

PÖÖLABS – ERENKÖY
Caddebostan Mah. Dr.Abdul Kadir Noyan Sok. No:16/6, İstanbul (Erenköy’deki Divan’ın karşı sokağı)

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir