Pita - Kuzguncuk - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kahvaltıyı nerede yaparım?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Pita – Kuzguncuk

20 Şubat 2014

5
İstanbul’un en sevdiğim semtlerinden biri olan Kuzguncuk’ta Pita isimli çok sevimli bir mekan var. Günün her saati kahvaltı var. Buranın ismi ise özel yapım ekmeklerinden geliyor. Kahvaltı öncesi ya da sonrası semtte yüreyebilir ve boğaz havası alarak keyfinize keyif katabilirsiniz.

Kuzguncuk’taki Pita 6. yılını kutlamaya hazırlanıyor. İstanbul’un şirin semtlerinden biri olan Kuzguncuk, farklı dinden ve kültürden birçok insanı kucaklıyor. Şehrin birçok yerinde unutulan mahalle hayatı burada yaşanıyor. 3 kadın (Ebru Şimşek mimar, Aylin Örnek şehir ve bölge planlamacı, Gülten Başöz beden eğitimi öğretmeni) tarafından kurulan ve işletilen Pita’da hemen hemen her şey üreticiden mutfağa geliyor. Peynirler Kars, Altınoluk, Edirne, Bolu ve Tunceli, tereyağ ve kavurma Rize, zeytinyağı Gökçeada, çiçek balı ise Kars’tan geliyor.

Kahvaltının ardından çevrede gezilecek, görülecek çok yer var. Bilginize…

7
Günün her saati kahvaltı var. Öğle saatlerinde ise zeytinyağlılar vitrine çıkıyor. Zeytinyağlıların hemen yanında ise tatlılar var. 4 çeşit karışık zeytinyağlı tabağı 14 lira… Cheesecake yapımında labne ya da mascarpone peyniri değil de yoğurt kullanıyorlarmış. Denedim, biraz değişik geldi ama beğendim.

1
Mekana adını işte bu ekmekler veriyor. Özel olarak üretilen ekmeğin üzerinde fırında eritilmiş peynir var. Peynir ile ekmek arasındaki lezzeti seçmek ise sizin damak tadınıza kalmış. Kaşar peynirli, beyaz peynirli, sucuklu kaşarlı, pastırmalı kaşarlı, kavurmalı kaşarlı ya da sizin istediğiniz şekilde hazırlanıyor.

4
İki çeşit kahvaltı tabağı var. Fotoğraftaki; 3 çeşit peynir (Kaşar peyniri, beyaz peynir, İzmir tulumu), bir çeşit reçel, bal, kaymak, söğüş, haşlanmış yumurta, zahter, zeytintağı ve zeytinden oluşuyor. Bir de iki çeşit peynir, iki çeşit reçel, tereyağı, söğüş, zeytin ve yeşil biberden oluşan tabak var.

5
Sıcaklarda ise çeşit bol. Ben yemedim ama birçok arkadaşımdan kavurmasının meşhur olduğunu duydum. Menüde göreceksiniz, kavurmalı yumurta. Bence bir deneyin, yanılcağınızı sanmıyorum. Sucuklu yumurtanın sucukları biraz kurutulmuş olsa da lezzetliydi. Menemen de geçer not aldı.

23
Ayrıca dükkanda yediğiniz yiyecekleri satın alma şansınız da var. İlk aklıma gelenlerden Ezine peyniri 26, İzmir tulumu 28 ve eski kaşar 32 liradan satılıyor. Fiyatların hepsi menüde yazıyor.

9
PİTA – KUZGUNCUK
Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No 55, Üsküdar, İstanbul
02165323215

Çalışma saatleri: 8-20
Kredi kartı geçiyor.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap