Pera Thai - Şişhane - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Keyif yerleri, Kuytu köşe

Pera Thai – Şişhane

02 Mart 2015

Bir kebap, bir tatlı uğruna Hatay’a Adana, Gaziantep’e giden ben; burnumun dibinde bulunan çok önemli bir mutfağı görememişim. Tayland mutfağını daha önce hiç denememiştim. Başıma neler geleceği konusunda hiçbir bilgim yoktu. Benim için hem keyifli bir deneyim oldu, hem de hiç bilmediğim bir mutfak hakkında bir şeyler öğrendim. Elbette bir akşama her şeyi sığdırmak mümkün olmadı. Yine gitmek, farklı lezzetleri deneyimlemek için bir kez daha gideceğim.

Tayland mutfağı baharat ve acı sos konusunda oldukça cömert, hem de bayağı cömert. Bunun ayarını azaltmak ya da çoğaltmak sizin elinizde. Servis ile ilgilenen arkadaşlar oldukça kibar ve yemeklere müthiş hakim. İnanmayacaksınız belki ama lokantanın ilk yıllarından itibaren oradalarmış! Mutfakta 3 Taylandlı kadın var, yemekler onların ellerinden çıkıyor.

pera_thia_karides_kanepe

Başlangıç için iki favori lezzetim var. Biri “Kanom pang na goong”. Böyle dediğime bakmayın, menüdeki ismi “karidesli kanape.” 30 lira. Diğeri ise “Köri soslu tavuk ve karides kraker ise 32 lira. Tayland mutfağında karides kraker, bizdeki kuru yemiş gibi. Köri ve birçok sosu kendileri yapıyor. Bu iki lezzetli başlangıçla Thai mutfağına “merhaba” dedim. Hemen belirteyim. Krakeri elle tutup, köri soslu tavuğa batırıp ağzınıza atıyorsunuz. Öyle çatalla, kaşıkla uğraşmayın. Kimse ayıplamaz, rahat olun.

pera_thai_karides

Acı ve baharat konusunda cömert derken, salatanın bile acı soslu olduğunu düşünmemiştim. 18 lira. Bu yemeklerin yanında şarap da gider ama benim tercihim biradan yana oldu. Bira konusunda fazla seçenek yok, az ama öz.

pera_thai_dana

Ana yemeklerde ise doğal olarak köri sos hakim. Köri sos deyip geçmemek lazım çünkü çeşit çeşit köri var. Acılık oranı bu renkle değişiyor. Yeşil köri soslu tavuk Tayland mutfağının en çok kullanılan soslarından. Bu sosla yapılan tavuk 30 lira. Lezzetli ve yumuşak bir tada sahip. Hindistan cevizi sütünün tadını alabiliyorsunuz. Kırmızı köri soslu dana eti beni hem yaktı, hem de mest etti. Acısı ortalamanın üzerinde fiyatı ise 34 lira.

pera_thai_pilav

Kajulu, ananaslı ve sebzeli pilav ile karıştığında gerçekten bir lezzet şölenine dönüşüyor. Bu sayede biraz da acısı kırılıyor. Pilav ise 30 lira. 30 liraya pilav mı olur diyebilirsiniz ama 2-3 kişinin bölüşebileceği bir pilav. Malzeme açısından da zengin bir içeriğe sahip. Buharda sade pilav ise 7,5 lira.

pera_thai_kizarmis_dondurma_ice_cream

Baharatlı ve acı yemeklerin ardından tatlıyı iple çektim desem yalan olmaz. Tayland usülü puding kalmamıştı ama kızarmış dondurma damaktaki tüm ateşi aldı. 20 lira. Daha hafif bir tatlı isterseniz, sorbe çeşitleri de keyifli bir kapanış için ideal seçeneklerden.

Uzakdoğu mutfaklarında lezzet arttırıcı olarak kullanılan MSG (monosodium glutamate) maddesinin Pera Thai mutfağında kullanılmadığını da son paragrafta belirtmek isterim. İçiniz rahat olsun.

PERA THAI – ŞİŞHANE
Evliya Çelebi Mh., Meşrutiyet Caddesi No:74, 34421 Beyoğlu
0212 245 5726

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir