Mirza Köftecisi - Bayrampaşa - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Kuytu köşe

Mirza Köftecisi – Bayrampaşa

22 Şubat 2014

5Sıcak ve samimi bir aile ortamında, iddiasız ama lezzetli köfte yemek isterseniz; Yıldırım mahallesinde Mirza köftecisi doğru adreslerden bir tanesi… Boşnak mutfağına uygun lezzetleri keşfetmek isterseniz tavsiyemdir. Kuru et yemeden dükkandan sakın çıkmayın.

Bayrampaşa’daki Yıldırım mahallesi, nam-ı diğer Boşnak mahallesindeki Mirza Köftecisi, İstanbul’un bana göre en lezzetli köftecisi. Şehirde güzel köfte yapan yerler elbette var, birkaçını yazdım ve daha da yazmaya devam edeceğim ama buradaki tat bir başka. Merkezden uzak olması benim için tek eksik ama yolum düştüğünde her seferinde soluğu burada alıyorum.

Emekli polis olan Şakir Kajeviç, eşi ve çocuklarıyla mekanı işletiyor. İsim babası Mirza da dükkanda. Son gittiğimde tanıştık, genç neslin baba mesleğine sahip çıkmasını seviyorum. Şakir usta hep ızgaranın başında, aile bireyleri de hem içeride hem dışarıda tempo halinde.

8

Boşnak biberi olarak bilinen ‘soka’, turşu haline getirilmiş ve bizim dolmalık biberlerimizden daha etli, açık renkli özel bir lezzet. Çiğ krema ve sütten elde edilen yoğurdu andıran bir peynirle servis ediliyor.

7
Üç değişik köfte yapılıyordu burada. Birincisi acısız, iyi etin lezzetini yansıtan başarılı bir Rumeli köftesi. İkincisi, hamburger köftesinden biraz daha kalın büyük bir parça köfte. Bunun üzerine de çok ince bir dilim peynir yerleştiriliyor ve üstüne kuru et serpiliyor. Üçüncüsü hepsinden daha ilginç; sucuk baharatlı köfte. Görüntüsü sosis gibi ama kuzu bağırsağının içine bastırılmış baharatlı köfte. Ağızda dağılıveriyor ama biraz fazla yağlı.

5
Hafif erimiş peynirin altında kuru eti görebiliyorsunuz. Kuru et, Pendik’te yediğimden daha yumuşak ve lezzetli.

6

Pidenin fotoğrafı yok, kendisi nefis. Ramazan pidesinden farklı ama tadı gerçekten çok güzel. Köfte-ekmek ikilisini pide-köfteyle yapabilirsiniz. Arasına sokanın kreması ya da piyazın soğanını koyabilirsiniz.

3
Yemeği tatlı ile sonlandırmak isterseniz çeşit bol. Kendilerinin yaptığı ve renginden dolayı ‘Beşiktaş’ dedikleri tatlıyı denedim. Krema ve çikolatadan yapılıyor. Hem hafif hem de çok lezzetli. Bir dilim asla yetmiyor :)

1
İşleten aileye her gün farklı sulu yemek çıkıyor. İsterseniz bu yemekten siz de yiyebiliyorsunuz. Menüde fiyatlar yazmıyor ama ben sizi bilgilendireyim. Bir porsiyonda 10 adet köfte var, fiyatı ise 10 lira. Kaşarlı köfte 11, kuru etli köfte 12, kuru etli kaşarlı köfte 13, baharatlı sucuk köfte 13, kuzu pirzola 20, bonfile 25 ve ciğer de 9 lira.

9     
MİRZA KÖFTECİSİ – BAYRAMPAŞA
Yıldırım Mahallesi, Şehit Kamil Balkan Cad. No: 45
Tel: 0212 497 02 33

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap