Metet Közde Döner - Kuzguncuk - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Kuytu köşe

Metet Közde Döner – Kuzguncuk

12 Şubat 2013

Kuzguncuk İstanbul’un en sevdiğim semtlerinden, Metet’i keşfettikten sonra daha da bir güzel oldu. Yaklaşık 2 yıl önce açılan Metet Közde Döner, kısa zaman içerisinde kulaktan kulağa yayıldı ve birçok kişinin lezzet durağı oldu. 

Kuzguncuk sessiz mi sessiz, şirin mi şirin bir İstanbul semti… Burada bir lezzet durağı açılmış ve denemeden olmaz diyerek yemek yemeği seven birkaç arkadaşımla beraber soluğu burada aldık. Döner pek akşam yemeği olmasa da iş çıkışında ve cuma cuma Kuzguncuk’un yolunu tuttuk. Gitmeden önce iki kez arayarak dönerin durumunu sorduk. Saat 21 sularına kadar döner olduğunu duyunca yüzümüz güldü :)

İsmet Baba’nın karşı sokağında, sahile yürüme mesafesinde… Girişte bu tabela sizi karşılıyor, telefon numarası da çok basit, akılda kolayca yer ediyor. İçerisi şirin ve küçük bir dükkan, havalar güzel olduğunda kapının önüne masalar çıkıyor ama kışın özellikle de öğle saatlerinde kalabalık oluyormuş.

İçeriye adım attığımızda akşam 7 sularının da olmasının etkisiyle dükkan boştu. (Ayağımız bereketli geldi ki biz kalkana kadar dükkan doldu) Dükkan sahibi Mehmet bey güler yüzüyle bizi karşıladıktan sonra siparişlerimiz alındı.

Dükkan sahibi Mehmet bey yıllardır işin içerisinde, eti biliyor ve tanıyor. Yakın zaman içerisinde burayı büyütmek istediklerini söyledi. Dükkan büyüyünce lavaşlar tandırda hazırlanacakmış, bunun müjdesi geldi. Ayrıca Mehmet beyle etle ilgili laflarken, etin yumuşaması için özel bir sosunun olduğu ve hazırlanırken ete lezzet katması için yaklaşık yüzde 10 oranında kuzu boşluğu eklediklerinin de altını çizdi.

Geçtiğimiz sene Mehmet Yaşin ziyaret etmiş, yazıyı yazmaya başladığımda araştırırken gördüm. Röportajında dükkan sahibi Mehmet bey kömürü Malezya’dan aldığını söylüyor, çünkü; bizim kömürümüz bu kömüre göre yüksek ısıya çıkamıyor ve çabuk külleniyormuş. Bir sonraki gidişimde soracağım bakalım hala kömürler Malezya’dan mı diye :)

Masaya ilk olarak turşular geldi. Kırmızı turşular (adını unuttum, ama domates değil) acı olduğu için hiç tadına bile bakmadım :)

Salatanın porsiyonu Ali Usta kıvamında, bence yeterli büyüklükte… Döner gelene kadar idare ediyor. Şişe Eker ayranı varsa ne içeceğim konusunda düşünmüyorum.

Ve mutlu son… Birkaç dakika içerisinde bir porsiyon döner lavaş arasında, altında da patatesiyle masaya geldi. Etin kokusundan lezzetini fark edebiliyorsunuz. Lavaş maalesef soğuk. İlk parçayı soğuk lavaşa sarıp sade yedim. Et güzel, iyi pişmiş ama kurumamış, hafif sulu; tam istediğim gibi. Ayıptır söylemesi 2 porsiyon yedim ama 1’in ardından gelen ikişer yarım porsiyon gözüme çok az gözüktü…

Bazı dönerciler gibi yan ürünleriyle değil, etiyle ön planda… Dondurulmuş patatesi bırakırlarsa ve kısa sürede de tandırda lavaşa geçerlerse burası diğer yerlere fark atar, benden söylemesi…

Döner ustası Zafer beyden geceye ait hatıra fotoğrafı… Eline sağlık usta…

Dönerin yanı sıra et çeşitleri mevcut, grup halinde giderseniz ortaya büyük tepsiler söyleyebilirsiniz. Acısız zırh kıyma kebap için niyetlendik, ustaya da sorduk ama dönerden devam edin dedi; biz de kıramadık kendisini :) Ayrıca kahvaltı da var.

Menü bu şekilde, fiyatları da yanında yazıyor.

Metet Közde Döner – Kuzguncuk
Adres: İcadiye Caddesi, İnci çayırlı sok. No:2 Kuzguncuk/Üsküdar
Telefon: 0216 553 33 33
İnternet sitesi: http://www.kozdedoner.com
Haritadan bakın

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

  • yıldız dural 17 Şubat 2013 at 13:32

    yine yaptın yapacağını Oğuzcum :). bu ne döner aşkı :). gerçi kim karşı gelebilir ki. afiyet olsun. dönerin kendisi harika anlaşılan.

    http://tuzvekarabiber.blogspot.com/

  • Alp Kayıran 13 Mayıs 2013 at 11:46

    Allah aşkına vatansever bir arkadaşımız şu İngilizce kebap isimleri sorununu kalıcı olarak çözsün. Döner kebap işini çözmüşler,tamam da, Painless Armour Kebap nedir allah aşkına; üstelik bir altta Adana için spicy kebap demişken. Gören görmeyen de, şövalye zırhıyla acı vermeden kuzu kesiyoruz sanacak.

  • Yorum Yap