Metanet - Gaziantep - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kahvaltıyı nerede yaparım?, Kuytu köşe

Metanet – Gaziantep

14 Kasım 2013

7
Gaziantep’e gidip Beyran içmemek olmaz… Gaziantepliler’in kahvaltısı, turistlerin ise uykusunu bölerek sabah sabah peşine düştüğü bir lezzet bu Beyran… Belki ismini ilk kez duyuyorsunuz, belki daha önce içtiniz ama bu Beyranı bir de Metanet’te için… İşte Antep turunun ilk yazısı;

Gaziantep yemek konusunda çok farklı ve sevdiğim bir kültüre sahip… Yaklaşık 60 saat geçirdiğim bu şehirde birçok lezzeti tatmaya çalıştım. Hepsine blogta yer vereceğim ama sırayla… Gaziantep’teki lezzet noktalarının birçoğuna Coşkun Çelik sayesinde tanıştığım Ethem Koç’la beraber gittim. Kendisi Gaziantepli ve ağzının tadını çok iyi biliyor. Mutfaklarının tanıtımı için olağanüstü bir ev sahipliği yaptı. Gaziantep’le ilgili tüm yazılarda onun parmağı olacak, şimdiden söylemek istedim.

“Gaziantep’te Beyran çorbası nerede içilir?” derseniz emin olun; Metanet’ten başka bir yerin ismini duyamazsınız. Ben daha gitmeden duymuştum, gittiğimde de “En iyisi Metanet, başka yerde içip macera arama” cevabını aldım. Gaziantepliler sabah kahvaltısını Beyran ile yapıyor. Kış aylarında sıcak ve tok tutan Beyran, basit bir şey gibi gözükse de yapılması oldukça zahmetli…

5
Gaziantep’te hemen hemen her lokantada bu görüntüyü görebiliyorsunuz. Sevmeyenler için manzara ürkütücü olabilir ama gerçek kelle eti kullanıldığını belgeliyor-muş. Bu kellelerin Beyran ile bir ilgisi yok, onu da belirtmek lazım.

3
Haşlanmış pirinç, saatlerce kaynayan ve lokum kıvamına gelen et ve iç yağ var fotoğrafta… Bakır bir kaba hepsinden biraz konuyor ve ardından yüksek ateşte et suyu eklendikten sonra servis ediliyor.

2
Bakır tabakta hazırlanan Beyranlar hazırda bekliyor. Sabah saatlerindeki yoğunluğu başka türlü karşılamak mümkün değil…

1
İşte Beyran… Kokusu, tadı, lezzeti anlatılmaz! Çorba zaten hafif acılı geliyor, acısını yetersiz bulursanız eğer masadaki acı biberden isteğe göre ekleyebilirsiniz.

6
Öğlen Beyran bitiyor, Metanet’te kebap vakti başlıyor. Kebabı için bir şey söyleyemem çünkü denemedim. Beyran’ı içmek için bir sabahınızı mutlaka Metanet’e ayırın.

4
Beyran servisi sabah 5’te başlıyor, öğlen bitiyor. Sabah çok erken kalkamam, sabah sabah çorba mı içilir demeden Metanet’e gelin; öğle-akşam Beyran bulunduran yerlere gitmeyin.

METANET – GAZİANTEP
Kozluca Mahallesi, Kozluca Caddesi, No: 11 (Gaziantep eski Buğday Pazarı)
0342 231 46 66

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

 • Varol Döken 18 Kasım 2013 at 11:33

  Ne İmam Çağdaş, ne Zekeriya Usta en çok bu Metanet kaldı aklımda. Gerçi 2 yerde beyran içtim biri Kelebek, diğeri Acıoğlu. Kelebek için de Metanet’ten sonra gelir dediler. Umarım öyledir:) Neyse sen bizim yerimize de tatmış anlatmışsın, eline sağlık, afiyet olsun.

  • Mide Mühendisi 21 Kasım 2013 at 14:42

   Midenin yolu bir… :)

   Benimde yaptığım Gaziantep seyahatinden aklımda en çok kalan Metanet’in beyranı oldu. O kadar ki, dimağımda etkisi Erçelebi Kömürde Kadayıf’ın bile ötesinde…

  Yorum Yap