Memoş Tantuni - Ataşehir - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri, Yeme - İçme

Memoş Tantuni – Ataşehir

24 Mart 2015

Tantuni severlere güzel bir haberim var. Mersin’in meşhuru Memoş Tantuni, artık İstanbul’da… Memoş’un İstanbul’a gelmesinde eski milli basketbolcu Ömer Onan’ın büyük payı olduğunu belirtmeliyim. Benim gibi tantuni seven birinin Memoş ile buluşması çok lezzetli ve keyifli oldu. Kesinlikle tavsiye ederim.
Mersin’de tantuni dendiğinde akla gelen birkaç markadan biri olan Memoş Tantuni, bence İstanbul’a gelmekle geç bile kaldı. Ataşehir’e oldukça rahat ve geniş bir mekanda tantuni hizmeti vermeye başlayan Memoş, “Vay be tantuni için bu kadar yatırım yapılır mı?” dedirtiyor adeta. Ama zaten yapılacaksa böyle yapılmalı bu işler…
memos_1
Mersin’de bile ekmeğini bir fırına yaptıran işletme, İstanbul’da bu sorunu çözmüş. Açık ekmek, lavaşa benziyor ama mayasız. Servis edilmeden birkaç dakika önce taş fırında pişiyor. Başında iki ustası var, açık ekmek onlara emanet.
memos_3
Malzemeler ve ustalar bile Mersin’den gelmiş. Bizim buralarda pek bilinmeyen ama tantuninin olmazsa olması pamuk yağı da Mersin’den. Yağ ve su ile ısısı dengelenen et, tam ayarında pişiyor. Olması gerektiği gibi. Hem biftek hem de tantuni var. Biftek, löp et, yağsız. Tantuni ise biraz daha yağlı, etin kendi yağı ama. Biftekli açık ekmek 12, somun 14. Tantuni ise daha düşük fiyatlarda… Açık ekmek 10, somun ise 12. Ayranı keşke açık yapsalar diyorum ama zor iş. Aynı kalitede süt bulmak İstanbul şartlarında zor. Bunu birçok işletmeden duydum. Sütaş’ın şişe ayranı var, 3 lira. Şalgam da var. Markası Özkan, Mersin’den geliyor.


Açık ekmek, biraz domates ve soğan ete çok yakışıyor. Ömer Onan, soğan yerine nane tercihinde bulundu. Naneli de güzel ama soğanlı bir başka güzel…
memos_2
Büyük bir paragraf açmak isterdim ama ancak bu kadar yapabiliyorum :) Mersin’in künefesi de iyidir. Künefeci Emin’e gidenler bol peynirli künefeyi yediğinde aklı başından gider. Memoş’ta da künefe var, ay başından (Nisan) itibaren ustasıyla beraber bu yolda da iddialı olacaklarını düşünüyorum.
MEMOŞ TANTUNİ – ATAŞEHİR
Palladium karşısındaki Yapı Kredi’nin yanında
0216 3170033
10-22 saatleri arası açık

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir