Memory Lane - Beyrut - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Burger & Steak, Kahvaltıyı nerede yaparım?, Keyif yerleri

Memory Lane – Beyrut

25 Şubat 2015

2

Mar Mikhael, çok keyifli bir cadde. Cadde üzerinde onlarca bar, kafe, restoran, fırın ve sanat galerileri var. Dış görünüşünden etkilenerek oturduğum Memory Lane, atıştırmalık bir şeyler tatmak ve kahve için ideal bir mekan.

Memory Lane, Mar Mikhael’de… Oldukça geniş ve içeriye doğru büyüyen bir mekan. Giriş pub, orta alan cafe, en arka taraf ise restoran gibi. Orta alanda birkaç çeşit kıyafet de satılıyor. Geniş bir barı ve menüsü var. Sandviçlerinin iyi olduğunu söylediler. Menü genel olarak sandviç, salata, burger, pizza ve atıştırmalıklardan oluşuyor.

1

Beyrut’ta kapalı alanlarda sigara içiliyor ama Memory Lane, restoran tarafında yani arka tarafında sigaraya izin vermiyor. Girişteki bar kısmında içtiriyor. Restoran kısmında langırt masası var, kalabalık bir grupsanız eğer farklı bir eğlence olabilir. Almaza, yani Lübnan’ın yerel birası, birkaç çeşit kahve ve sandviç denedim. Hepsi tadımlık olduğu için çok fazla şey söylemek pek mümkün değil ama en azından ortamı, çalan müzikleri ve garsonların ilgisi geçer not aldı. Labne peynirli sandviç hafif ve lezzetliydi.3

Mekanda biraz zaman geçirince, yeni olduğunu öğrendim. Hava karardıkça da içerisi kalabalıklaştı. Mar Mikhael, akşam saatlerinde hareketlenen bir yer. Yolunuz düşerse burada soluklanabilir ya da akşam saatlerinde takılabilirsiniz.

Pizzalar 14, sandviçler 6, salatalar da 10 dolar civarında.

BEYRUT HAKKINDA
1 dolar 1500 Lübnan Lirası’na eşit, kur sabit değişmiyor. Hemen hemen her yerde dolar geçiyor. Kredi kartı da geçiyor. Dolar verdiğinizde bazı yerler para üstü olarak Lübnan Lirası veriyor. Küçük işletmeler 20 doları bile bozmakta zorlanıyor. Taksi çok, taksimetre yok. Şehir içinde 10 dolardan fazla ödemeyin. Turkcell, uzaklar tarifesi uyguladığı için internet çok pahalı. Google Maps’in haritasını indirin ve onu kullanın. 5-6 kilometre civarındaki yerleri mutlaka yürüyün. Trafiği İstanbul’u aratmıyor.

NASIL GİDİLİR?
Beyrut’a gitmek kolay. Vizeye gerek yok ama havaalanından ülkeye giriş yaparken sıkı bir kontrol var. Borajet’in İstanbul Sabiha Gökçen’den Adana aktarmalı uçuşları var. Yazın direkt uçuşları da başlayacakmış. Beni en çok rahatsız eden koltuk aralığı Borajet’te yok. Exit olmadan da rahat bir şekilde oturabiliyorum. Adana’dan Beyrut 45 dakika, bilginize.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir