Mandabatmaz - Beyoğlu - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Keyif yerleri, Kuytu köşe

Mandabatmaz – Beyoğlu

21 Ekim 2014

2

Türk kahvesi deyince sadece Beyoğlu’nda değil İstanbul’un tamamında ilk olarak akıllara Mandabatmaz gelir. Kıvamı ve bol köpüğü ile “Mandabatmaz” adını alan bu mekanda içeceğiniz Türk kahvesinin tadını unutmaz, bir kez daha gelirsiniz. Her saat kalabalık olmasına rağmen servis konusunda neredeyse kusursuzlar…

Galatasaray Lisesi’ni geçip, Tünel’e doğru yürürken; sağdan ikinci sokağa girdiğiniz an (Olivya Geçidi), sol tarafta göreceksiniz Mandabatmaz‘ı… Logosuna dikkatli bakın; kahve fincanı üzerinde bir manda var, kahveye batamayan bir manda bu… Kıvam ve köpüğün yoğunluğundan dolayı mandanın bile kahveye batamadığı anlatılıyor.

1

Küçük, hatta küçücük bir çay-kahve işletmesi olan mekanda sadece Türk kahvesi ve çay servis ediliyor. Serbest dizimli taburelerde ister muhabbet et, ister kitap oku, istersen müzik dinlerken yudumla kahveni… Yere oturup kahve içen birilerini görürseniz de şaşırmayın.

3

Fotoğraf google’dan alınmıştır.

Türk kahvesi öyle birçok yerdeki gibi sıradan falan değil; en iyisi! “Bu kahve nasıl bu kadar lezzetli?” sorusunun cevabı basit olsa da evde yapmak yine mümkün olmuyor. Cemil Filik bu işe yıllarını vermiş. Yaklaşık 50 yıldır kahve pişiren Cemil ağabey; taze ve ince çekilmiş Türk kahvesini sıcak su ile karıştırdıktan sonra ocakta yüksek ateşte pişiriyor. Genelde evde yaparken ya da dışarıda herhangi bir yerde içerken soğuk su ve kısık ateş gerçeğiyle karşı karşıya kalmışlığımız vardır. Olayın cezve boyutunu da atlamamak lazım. Bakır cevze yerine, sarı pirinç cezve kullanılıyor.

Günün her saatinde gidilesi. Türk kahvesi 4 lira.

MANDABATMAZ – BEYOĞLU
İstiklal Caddesi, Olivia Geçidi – Beyoğlu

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap