Mama Shelter - Beyoğlu - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Keyif yerleri, Otel

Mama Shelter – Beyoğlu

30 Aralık 2014

mama_shelter_istanbul

Paris, Lyon ve Marsilya’nın ardından İstanbul’a açılan Mama Shelter’ın yılbaşı menüsünü tatma fırsatı buldum. Henüz bir plan yapmadıysanız, sıradışı tasarımlarıyla adını duyuran Mama sizin için bir seçenek olabilir.

Mama Shelter’ın ismini pek sık duymama rağmen gitme fırsatım olmamıştı. Yemek, sadece yılbaşı menüsüyle sınırlı kalmadı, hazır gitmişken birçok yemeğin tadına baktım. Şimdilik yılbaşı menüsünü size yazmak istedim ama yılbaşı menüsünde bulunmamasına rağmen tadına baktığım fish & chips ve nutellalı profiterolde aklım kaldı.

Öncellikle sizi otel hakkında bilgilendirmek istiyorum. Mama Shelter İstanbul, Fransız menşeili otel ve restoran zinciri. Paris, Lyon ve Marsilya’nın ardından 4. şubesini İstanbul’da açan Mama, sıradışı bir tasarıma sahip. Bu tasarımda Fransa’nın duayen tasarımcılarından Philippe Starck’ın imzası bulunuyor. 81 odasının olması beni şaşırttı. Otel odalarını görme/gezme fırsatım olmadı ama restoran kısmı renki ve esprili bir dekorasyona sahip. Örneğin, büyük barın üzerindeki şişme can simitlerinin ne işe yaradığını gece boyunca anlayamadım. Ama yakıştığını belirtmeliyim. Ve ayrıca, büyük barın yanında 4’erden langırt masası var. Gece boyunca eğlenceli maçlar yaşandı.

Yemeğe geçmeden, Mama’nın harika bir terası var. 900 metrekarelik terasın, 360 derecelik manzarasıyla İstanbul’un tüm güzelliğini görebiliyorsunuz. Bu arada Mama Shelter, Demirören Alışveriş Merkezi’nin üst katında. AVM sevmeyen ben, İstiklal Caddesi’ne AVM’ye de hiçbir zaman sıcak bakmamıştım, hala da bakmıyorum ama Mama’yı ayrı bir yerde tutuyorum.

mama_shelter_istanbul_8

Yeni yıla saatler kaldı… Bir plan yapmadıysanız, bu lezzetli menü belki sizi evinizden çıkartmak için faydalı olur. Rokalı yerelması çorbasını ilk kez içtim ve beğendim. Yerelmasının özellikle bebekler için oldukça faydalı olduğunu biliyordum. Büyükler için de menülerde yer almalı, kremamsı tadı ağızda güzel bir tat bıraktı. Bu çorba şimdilik sadece yılbaşı menüsünde varmış. İlerleyen zamanlarda menüde olacağının bilgisini aldım.

mama_shelter_istanbul_5

Patates ve çeri domatesli tatin, başlangıçlardan öne çıkan lezzetim oldu. Patates ve domateslerin altındaki ince tabaka nefis. Krep, yumurta, peynir ve karamelize soğandan oluşan zemin, üst katla damakta birleşince ortaya başarılı bir sonuç çıkıyor.

mama_shelter_istanbul_2
Tahinli patlıcan ezme, üstteki ikilinin yanında biraz geride kaldı. Ama ara sıcaklar olarak birbirini tamamlamış. Tahin ve patlıcanın uyumunu denemekte fayda var.

mama_shelter_istanbul_3

Mücver ve kinoayı ayrı ayrı seven biri olarak, kinoalı mücverin lezzeti yerindeydi. Nar ekşili domates salatası ise farklı renkteki domateslerin birleşiminden oluşuyordu.

mama_shelter_istanbul_4

Ana yemek seçmeli. Balık ya da et tercihinde bulunabilirsiniz. Bir karar vermeden önce sizin için ikisini de denemedim ama et seven biri olarak oyum bonfileye gitti, et olduğu için değil. Fotoğrafa bakıp “Bu pişmemiş” diyebilirsiniz. Lokum gibiydi. Etin yanına en çok yakışan garnitürlerden biri bence ıspanak. Krema yatağında servis edilmesi, iki lezzeti aynı anda ağızda hissetmek güzel. Bir not; bu lezzet de henüz menüde yok. Yılbaşına özel.

mama_shelter_istanbul

Levrek ise görüntüsüyle bir vatozu andırabilir. Limon püresiyle panelenmiş levreğin altında kuskus var. Havuç ise kendi suyunda pişmiş ve portakal soslu. Bu kadar sos bir araya gelince lezzetin önüne geçmesi normal.

mama_shelter_istanbul_1

Kapanışta çikolatalı mousse ve böğürtlenli meringue var. Yumurta akı ve pudra şekerinden yapılan bezenin (meringue) kremalısını belki de en bilinen olanını yani sade olanını pek severim. Böğürtlenli meringue, üstte çikolata altta böğürtlen sosla servis ediliyor. Damakta eritin. Eritin ki keyfine varın.

mama_shelter_istanbul_6

Müzikler gece boyunca oldukça keyifliydi. Yılbaşında da aynı güzellikte olacakmış. İdil & Jesper’in canlı performansının geceye renk katacağını düşünüyorum.

MAMA SHELTER İSTANBUL – BEYOĞLU
Hüseyin Ağa Mahallesi İstiklal Caddesi 50-54, Beyoğlu
02122520100

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir