Lipa - Pendik - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Lipa – Pendik

25 Nisan 2013

kuruet1

Biranın yanına en güzel ne gider sorusunun cevabı bende çok basit: kuru et! Kuru et, bira mezesinin yanı sıra bulgur pilavıyla da mükemmel bir ikili oluşturuyor. Anadolu yakasında kuru etin en lezzetli adresi olan Lipa’da aldım soluğu…

Pendik’in Sapanbağlar Mahallesi’nin meyhaneleriyle ünlü Mimar Sinan Caddesi’ndeki en gözde meyhanelerden biri olan Lipa, 1982 yılından bu yana hizmet veriyor. Mekana uğrayanların neredeyse hepsi birbirini tanıyor, içeriye girenler masalarına selam vere vere gidiyor.

mekan1

Mekanın atmosferi oldukça sıcak. Hemen hemen her takıma ait bir şey görebilirsiniz. Örneğin, fotoğrafta Kartalspor atkısı var, diğer açılarda da çeşitli formalar, bayraklar ve atkılar mevcut…

mekan
Sordum soruşturdum. Anadolu Yakası’nda kuru et denilince ilk akla Lipa geliyormuş. “Suho Meso” olarak da biliniyor. Hazırlanışı bir hayli meşakkatli. Tuzla iyice ovulan et, iki hafta kadar bekliyor. Sonra odun ateşinde bir hafta tütsülenip, çiğ yenecek hale getiriliyor. Yemesi de bir o kadar keyifli. Hafif is kokar, pastırmaya benzer ama ondan daha lezizdir. Piyasada bazı firmaların paketlenmiş kuru etlerini bulabilirsiniz ama burada yapılanla yakından uzaktan ilgisi yok.

kuruet1

Bir porsiyonda 15-16 dilim var. Ben tek başıma yedim ama iki kişiye yeterli diye düşünüyorum. İnce kesilmemiş, kalın kalın dilimlenmiş; kayış gibi de değil. Yemeden önce is kokusunu burnunuza mutlaka çekin!

kuruet2

Yanına elbette soğuk bir bira söyledim… Rakıyla da güzel gittiğini söylüyorlar ama denemedim. Gittiğimde tanışmadım ama İbrahim ağabeyi tanımayan yok. Yorumlara bakıyordum da İbrahim ağabeyin muhabbetini sevmeyen de yok. Sanırım Lipa’ya gitmek için bahanelerim çoğalıyor…

kuruet3

Kilosu 70 liradan satılıyor. Kalkarken yarım kilo eve götürmek üzere aldım. Dilimlenmiş bir şekilde yarım kiloyu aldım ve evde keyfe devam ettim.

kuruetev

Kuru etin yanı sıra bölgesel tatlardan biri olan, satır etten imal edilen Boşnak köftesi (pleskavica) güveçte pişiyor. Soğan yatağının üzerinde kızarmış patates, patates ve eritilmiş peynirle muhteşem bir lezzet… Soğuması için uzun bir süre bekledim, gerçekten o dakikalar zor geçti!

kofte1

kofte2

kofte3

Fiyat listesini de fotoğraflama imkanım oldu. Kuru etin dublesi 10, köfte 12, şişe bira ise 6 liradan satılıyor.

fiyat

Cadde üzerinde bulunan ve alkol servis eden lokantalar perşembe günleri kapalı, aklınızda bulunsun.

LİPA – PENDİK
Mimar Sinan Cad. No: 25 Daire: 1 Sapanbağları Mh. Pendik
0216 354 21 81
Haritadan bakın

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap