Lider Pide - Ümraniye - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Hamur işi olsa da yesek, Keyif yerleri

Lider Pide – Ümraniye

02 Ocak 2013

Lider Pide’nin ismi duyulduğunda insanın yüzü gülüyor adeta, belki de bana has bir durumdur, bilemedim… İstanbul’un en başarılı Karadeniz pidecisi olan Lider, Ümraniye’de 3 şubesiyle hizmet veriyor.

Ümraniye Karadeniz’den İstanbul’a göç edenlerin yoğun yaşadığı bir semt olarak biliniyor. Karadenizliler de doğal olarak mutfaklarını buraya taşımış. Lider Pide’nin ismi Ümraniye’den çıkmış, İstanbul’un geneline yayılmış durumda… İstanbul’da üç yeri bulunan Lider, Karadeniz pidesinin en özel adreslerinden biri…

MÇC Lider Pide olarak görebilirsiniz buranın adını; Lider Pide’yi 1991’de kuran Ahmet Zor’un vefatının ardından Melih, Cemil ve Çetin Zor kardeşler işletmeye devam ediyor.

Kullanılan peynir Trabzon’dan, kavurma Rize’den, tereyağı da Vakfıkebir’den geliyor. Eee artık gerisi de ustaların eline kalmış… Pidenin usulü de var… Dilerseniz Trabzon usulü uzun, dilerseniz Rize usulü yuvarlak sipariş edebiliyorsunuz. Bu malzemeleri kiloyla da satın alabiliyorsunuz, aklınızda bulunsun.

Masaya bıçak gelmiyor, elinizle yiyorsunuz; bunun da keyfi bu zaten…

Kavurmalı pidenin hastasıyım desem yeridir… Çoğu pidecide tercihim kavurmadan yanadır; yemeğin ardından içim yansa da kavurmalıdan vazgeçemiyorum. O gün de aynı şekilde kavurmalı pide siparişimi verdim. Arkadaşım ise bana oranla daha aç olduğu için; 1,5 porsiyon kıymalı pide söyledi.

1,5 pidenin boyutu aynen bu şekilde… Biraz büyük, biraz değil oldukça büyük :) Bir kişi sipariş etse de üç kişi yedi, fotoğraftaki pideyi…

Malzeme bolluğu dikkat çekiyor.  Pide fırından çıktıktan sora üstü açılıyor. Dilerseniz yumurta kırdırmak istediğinizde o aralıktan yumurta kırılıyor. Tekrar fırına verilmeden, pidenin sıcaklığı ile yumurta pişiyor, yani buharıyla pişiyor. Ayrıca tereyağı da pidenin içerisinde geliyor, eridiğini gözlerinizle görebiliyorsunuz.

Ortalama fiyat 15-20 lira arasında… Kesinlikle gitmelisiniz; hele ki Karadeniz pidesini çok seviyorsanız!

MÇC Lider Pide – Ümraniye
Telefon: 216 3145112
Adres: Ihlamurkuyu Mahallesi Poyraz Caddesi No.36 Tepeüstü-Ümraniye
Web: http://www.liderpide.net/

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

3 Yorum

 • yıldız dural 09 Şubat 2013 at 16:29

  burayı hiç duymamıştım ki tam bir pide aşığıyım. benim de favorim fatih karadeniz pidecisi. blogda yazmıştım, gitmediysen diye. burayı da not ettim. en kısa zamanda gideceğim.

  http://tuzvekarabiber.blogspot.com/2012/07/lezzetin-mutevazi-durag-fatih-humble.html

  http://tuzvekarabiber.blogspot.com/

  • Oğuz Yenihayat 10 Şubat 2013 at 18:23

   Kesinlikle gitmelisin, tavsiye ederim. Oraya çok önceden gittim ama bir kez de blog için gitmek istiyorum. Bakalım umarım ayarlayabilirim.

 • Müjde 10 Mart 2013 at 18:42

  Fatih karadeniz pidecisinden sonra hiç beğenmedim. Pide hamuru aşırı gevrek, iç malzemesi üzerinden dökülür vaziyette. Yumurta karıştırılmış,vs.
  Ben sevmedim.

 • Yorum Yap