Lades - Beyoğlu - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kahvaltıyı nerede yaparım?, Kuytu köşe

Lades – Beyoğlu

13 Kasım 2014

2

Beyoğlu’ndaki Lades, yaptığı lezzetli menemenleriyle adından söz ettiriyor. Herhalde civarda buranın lezzetini bilmeyen yoktur. Uygun fiyata, lezzetli menemen yemek ve kahvaltı yapmak isterseniz en doğru adreslerden…

3 çeşit çorba, 8 çeşit menemen, 8 çeşit yumurta ve 10 çeşit tatlısı olan bir yerden bahsedeceğim size. Adı Lades. Taksim’de Sadri Alışık sokağına adımınızı attığınızda solda kalıyor. Hemen karşısında da aynı isimde bir esnaf lokantası var.

Galata ve Karaköy’de kahvaltı seçeneği her geçen gün artıyor. Beyoğlu civarında ise benim bildiğim çok fazla yok. Yıllardır aynı adreste hizmet veren Lades, menemen konusunda İstanbul’un en iyi adreslerinden… Soğanla yapılan menemen, bence en iyi menemen. Ama burası soğan kullanmıyor, bilginize.

1

Sade (6 lira), sucuklu (10 lira), pastırmalı (10 lira), peynirli (9 lira), kavurmalı (10 lira), kıymalı (10 lira), tavuklu (10 lira) ve karışık menemen (10 lira) çeşitleri var. Pastırma ve kavurmalı menemen tercihlerinde pastırmalı sınıfı geçti. Kavurmalı biraz fazla pişmişti, belki sipariş verirken “az pişsin” diye uyarmam gerekirdi. Menemenin yanına peynir, zeytin, domates-salatalık ve bal-kaymak… Yaklaşık 5 dakikada masa donatılmış ve fotoğraf çekme işleminin ardından kahvaltıya başlanmıştı. Çatal servis ediliyor ama çatalı kullanmaya hiç gerek yok. Ekmek bandırarak, hatta dibini kazıyarak mideye indiriyorum. Ekmek, bildiğimiz beyaz ekmek. Menemenin yanına maalesef sağlıklı bir ekmek düşünemiyorum :( Kıvam müthiş, biber ve domates ayarında. Bunu güzelleştiren asıl olay ise ev yapımı salça kullanmaları…

Menemen dışında aklımda peynirin tadı kaldı. O sebeple bir daha gittiğimde peynirli menemen deneyeceğim. Bal standart ama kaymak, bir manda kaymağı olmasa da ortalamanın üzerinde.

3

Sabah çok erken saatlerde kapılarını açan Lades, gece 12-1’e kadar hizmet veriyor. Günün her saati menemen yemek, kahvaltı yapmak mümkün.

LADES MUHALLEBİ MENEMEN – BEYOĞLU
Sadri Alışık Sok. No: 14 Beyoğlu – İstanbul
02122513203

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap