La Petite Maison - NişantaşıYenihayat'ın Tadı
Balık, Keyif yerleri

La Petite Maison – Nişantaşı

22 Aralık 2014

Nice kökenli La Petite Maison, Londra, Dubai ve Beyrut’un ardından Mayıs ayında İstanbul’a uzandı. Yemekler paylaşımlık, ortaya geliyor. İlk bakışta çok basit gözükse de kullanılan malzemeler ve aşçılık devreye girince harika sonuçlar ortaya çıkıyor. Özel günleriniz için gözünüz kapalı gidebilirsiniz.

La Petite Maison, Çin ve Japon restoranlarının Akdeniz mutfağı modeli. Yemekler basit ama kullanılan malzemelerle ortaya harika sonuçlar çıkıyor. Mutfak La Petite Maison’un Londra’daki şefi Liam Smith-Laing’e emanet. Bu tip restoranların şefleri bir süreliğine yeni şubede çalışır, canlandırır, işi yardımcına öğretir, geri döner. Ama burada öyle bir durum söz konusu değil, şef sürekli İstanbul’da olacakmış.

3
Her masada limon, domates ve bıçak var. Dekor değil, yemek için. Yemeğiniz gelene kadar domatesi kesip, limon ve zeytinyağıyla yiyebiliyorsunuz.

1
Yüksek tavanlı mekanın duvarlarındaki sanat eserleri de dikkat çekiyor. Her ne kadar özel günleriniz için tercih edebilirsiniz desem de öğlenleri de oldukça yoğun.
2
Çok değer verdiğim, sevdiğim ve kendisinden bir şeyler öğrendiğim Vedat Milor ile birlikte NTV’deki Tadı Damağımda programının çekimlerinde bulunmuştum. İki haftada onlarca mekana gidip, yüzlerce yemeğin tadına bakma şansım oldu. La Petite Maison da o çekimlerden sadece biriydi. Program bu hafta yayınlanınca ben de yazıya dökmek istedim.

4

Tapenade, bizim mutfağımıza uyarlanmış. Nice’de zeytin ezmesi ve ançuez ile yapılan tapenade, enginar ezmesi, badem, limon suyu ve yaprak soğandan yapılıyor. Kıtır baget ekmeğiyle iyi bir ikili oluyor. Zaten ekmekler olağanüstü. Kendi formülleriyle bir fırına yaptırılıyormuş. Enginar ve zeytinyağının tadı ağza geliyor.

9

Vedat Milor “Nice usulu pizza”, La Petite Maison Genel Müdürü Oliver Lavigne Du Cadet ise “Nice lahmacunu” dediği pissaladiere normalde nohut unundan yapılır. Tapenade gibi bu da bize uyarlanmış ve tereyağlı hamurdan yapılmış. Harcında bol soğan var. Karamelize olması için yavaş kavrulan soğanın yanı sıra ançuez ve kalamata zeytini de bu tadın oluşmasında önemli bir pay sahibi.

8

Zeytinyağında ılık karides, mutfağın sadeliğini bir kez daha gözler önüne seriyor. İstanbul’da iyi karides bulmak zor ama mekan birden çok tedarikçiyle çalıştığı için bu konuda zorlanmıyormuş. Haşlanan karides, zeyinyağında fesleğen, tuz ile servis ediliyor.

7

Görüntü itibariyle “karnıyarık bu” diyebilirsiniz. Mantık aynen öyle. İçinde az mozzarella, kendi yapımları pesto sos ve karides var. Patlıcandan gelen köz tadı nefis. Karides konusunda zengin bir mutfağa sahip olan mekan, patlıcanda farklı karides kullanmış. Bundaki karides zeytinyağındaki karides ile aynı değil, daha küçük ama yine lezzetli.

6

Hayatımda gördüğüm en büyük çipura olabilir… Yaklaşık 700 gram ve 2-3 kişilik. Çipura, limon, zeytinyağı, sarımsak, maydonoz, zencefil, rezene ve bol soğanlı bir harç ile pişiyor ve masaya geliyor. Ağır ağır pişiyor, suyu içinde kalıyor. Harcı ile damak çatlatıyor.

5
Levrek ise farklı bir pişirme tekniğine sahip. Tuzda pişiyor. Tuz da balığın içine işliyor, ayrıca tuz koymaya gerek kalmıyor. Enginarı fazlasıyla birçok yemekte kullanan La Petite Masion, levrekte de enginar cipsi kullanmış.

10

Geri dönüşümün en güzel örneklerinden biri olan Pain Perdu, tatlıda favorim. Bayat ekmeklerin çöpe gitmemesi için ortaya çıkan bir tatlı. Brioche ekmeğinden hazırlanıyor. Maltlı (baharatlı) dondurma ve petekli balla servis ediliyor. Profiterol denemedim ama iyi olduklarını duydum.

Tapenade 12, pissaladiere 16, zeytinyağında ılık karides 35, karidesli patlıcan 38, fırında çipura 98, tuz yatağında levrek ise 85 lira. Tatmadığım ama menüde dikkatimi çeken yemeklerin de fiyatları şöyle; tereyağında ıstakoz 120, fileto morino balığı 79, 250 gram ızgara bonfile 100, confit ördek but 82, kinoa salatası 32, akya balığı carpaccio 34.

LA PETITE MAISON – NİŞANTAŞI
Maçka Palas, Maçka Cad. No: 33b Şişli / İstanbul
0212 2320232
www.lpmistanbul.com.tr

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir