Kuşbaşı etten Boşnak mantısı; Hanımeli Börek - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Hamur işi olsa da yesek, Yeme - İçme

Kuşbaşı etten Boşnak mantısı; Hanımeli Börek

13 Nisan 2017

Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Pendik‘te kendi halinde bir börekçi burası. İçeriye adım attığınızda solunuzda kalan küçük bir tezgahı var, 4 tepsilik. İmalat kısmını görebiliyorsunuz, ablalar/teyzeler hamur yoğuruyor/açıyor ve börek pişiriyor. Genelde kıymayla yapılan Boşnak mantısı burada soğanla kavrulmuş kuşbaşı etle yapılıyor.

Geçtiğimiz günlerde yolum Pendik‘e düştü. Yolum oraya düştüğünde de genelde Gaziburma‘ya giderim. Eğer öğle saatlerindeyse adresim Sapanbağlar‘daki Lipa olur. Bu kez farklı bir yerler denemek adına snapchat’ten takipçilerime sordum. Yaklaşık 1 saat içerisinde 30’a yakın öneri geldi ama çoğu bildiğim ya da gitmek istemeyeceğim yerlerdi. Ama aralarından biri ilgimi çekti; Hanımeli Börek. Sonradan anladığım kadarıyla tavsiyede bulunan hanımefendi, mahallesinin börekçisini söylemiş. Mahallelinin gittiği, reklamdan uzak (sosyal medya hesapları yok), samimi ve lezzetli bir yerle karşılaştım.

Hanımeli bir aile işletmesi. Instagram paylaşımımın ardından başta Pendik‘liler olmak üzere birçok kişiden “Pendik’in en iyisi” yorumunu aldım. En iyisi mi bilemem ama ben fazlasıyla memnun ayrıldım. Ispanaklı/peynirli/patatesli ve Boşnak mantısı sürekli tezgahta sıcacık var. Bir tepsi bitiyor, hemen diğeri geliyor. Kabaklı/pırasalı börek sipariş üzerine yapılıyor. Mantı 36, diğer böreklerin kilosu ise 24 lira.

HANIMELİ BÖREK – PENDİK
Yeni Mahalle Mahallesi, Plevne Cd. 45/1, 34893 Pendik/İstanbul
02164912913

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir