Kurufasulyeci - Acıbadem - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Kuytu köşe

Kurufasulyeci – Acıbadem

19 Eylül 2012

Sadece “kurufasulyeci” diye biliniyor… Yaklaşık 60 yıldır olduğu gibi bugün de adı yok, belki bi’ 60 yıl kadar daha da olmayacak gibi… Kurufasulye, pilav, hafta içi her gün bir çeşit tencere yemeği, hoşaf, olursa kabak tatlısı, olmazsa kemalpaşa tatlısı… İşte bu lokantanın özeti bu!

Harem’den Koşuyolu köprüsüne giderken, sağda Shell benzin istasyonunu göreceksiniz. İşte o Shell’in tam arkasındaki kurufasulyeci, bir lokantadan çok oto tamircisini andırıyor, dış görünüşüyle… Benzinliğin yokuşundan inerken “Kuru fasulyeci açıktır” yazısını göreceksiniz, yokuştan indiğiniz gibi hemen karşınızda kalıyor. Otopark yeri de var.


Lokantanın dışarıdan görüntüsü böyle… Kim demiş burası bir lokanta? Lokantayı de geçin, yaklaşık 60 yıldır çevre iş yerlerini haricinde meşhur insanların da uğrak yeri olmuş. Ünlülerin ismini saydı ama burada söylersem, şaşırırsınız, bende kalsın! Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticileri başta olmak üzere, çevre hastanelerde çalışan personeller ve doktorlar öğle yemeklerinde soluğu burada alıyor.

Sofraya ilk olarak soğan, domates ve sivri biber geliyor. Domatesin tadı pek güzeldi. Şifa kaynağı soğan, tuz ile mükemmel bir ikili oluyor. İsterseniz tuzlu tuzlu, isterseniz kurufasulyenin içine doğrayarak yiyebilirsiniz.

Kuru fasulye ve pilavın yanına turşu da çok yakışıyor ama lokantada yok. Soğan, öğle yemeği için riskli olabiliyor ama gelmişken de yemeden dönülmüyor.

Lokantada iki tür hoşaf var, kendileri yapıyor. Çilek ve kayısı hoşafı çok güzel duruyordu ama soğan, domates, biber üçlüsünü tercih ettiğimden hoşafı bir sonraki gelişime bıraktım.

Bir esnaf lokantası nasılsa, kurufasulyeci de öyle… “Bazı” esnaf lokantaları gibi pis değil, bunu söylemekte fayda var. Yerler ve tezgah temizliği dikkatimi çeken detaylardandı… Dükkanda telefon da yok, televizyon ise yeni; yaklaşık 2 senelik. Teknoloji ile hiç araları yok. Sahibi reklamı sevmediği için isim koymamış, reklam yapılmasından da hoşnut olmazmış. Ben gittiğimde kendisi yoktu, yeğeni ve yeğeninin “muhtar” diye çağırdığı bir genç arkadaş vardı. İkisi de güler yüzlü ve son derece güzel insanlar…

Bir gün sonra pişecek fasulyeler gazı alınmış ve suda bekletiliyor… Günde ortalama 2 tencere, gerçi buna tencere demek ayıp ama neyse…

Pazar günü gittiğim için sadece kurufasulye ve pilav vardı. Mesai günlerinde bu ikilinin yanına bir de etli tencere yemeği ekleniyormuş. Örneğin; bir gün sonra gelsem etli güveç de yiyebilirdim.

Sipariş ardından beyaz porselen bir tabakta kurufasulye masaya geldi. Et göremediğim için etsiz olduğunu tahmin ediyorum. Tadına bakmadan pul biber atmayın! Tadı hafif değil, biraz acı… Bol acılı seviyorsanız, ilk önce mutlaka tadına bakın, belki sonra vazgeçebilirsiniz benim gibi…  Sulu sulu olması da ekmek tüketimini çoğaltıyor. Ekmek sepetindeki ekmekler de taptazeydi ama mümkün olduğu kadar uzak durmakta fayda var :)

Yanına pilav geldi. Arpa şehriyesiz, bembeyaz. Üzerinde fasulye taneleri ve bir parça et… Görüntüsü çok hoşuma gitti.

Fasulye Erzincan’dan geliyor. Yukarıda belirttiğim gibi bir gün öncesinde suya konuluyor, gazı alınıyor ve pişmek için bekletiliyor. Tadı oldukça başarılı, fasulyeler de ağızda dağılıyor. Diğer kurufasulyecilerdeki gibi çömlekte pişmediğini belirtmekte fayda var, ama tencerede de ayrı bir güzel…

Yemeğin ardından tatlı ne var sorusuna “mevsiminde kabak tatlısı” oluyor yanıtını aldım. Kabak için biraz daha beklemek gerekiyor. Ekim sonu ya da Kasım’da tezgahta yerini alır, ardından da mutfakta… Mutfakta dolanırken, tencerede ne pişiyor merakıyla kapağını kaldırdım ve aşağıdaki manzarayla karşı karşıya kaldım.

Yaklaşık 15 dakika sonra kemalpaşa tatlısı masaya geldi. Tadı i-na-nıl-maz-dı! Lokantadaki su ile yoğurdu dışarıdan alıyorlar, onun dışındaki her şey kendi ürünleri.

Kurufasulyenin fiyatı 4,5, pilav ise 3 lira… Gününe göre yapılan etli yemekler ise 7 lira. Tatlı da pilav ile aynı fiyatta…. Adres girişte belirttiğim gibi, biraz uğraşırsınız ama değer. Afiyet olsun.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • Murat Deveci 24 Eylül 2012 at 14:47

    Buraya en kısa zamanda gideceğim
    Yorumlarımı yazarım buraya

  • Yorum Yap