Kumrucu Şevki - İzmir - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Keyif yerleri

Kumrucu Şevki – İzmir

07 Mayıs 2013

kumru3

Kumrucuların en popüleri dersem sanırım yanılmam. İstanbullu için İzmir’deki kumrucuların belki hepsi aynı ama yıllar önce yediğim Kumrucu Şevki’ye her sene birkaç kez uğrarım. Yolum İzmir’e düşmüşken özlediğim lezzetin hem tadına baktım hem de blog için bir şeyler karaladım.

İzmir’e adım attığım gibi soluğu kumru yiyebileceğim bir yerde arıyorum. Bu yer genelde Kumrucu Şevki oluyor, hem İzmir’de hem de Çeşme’de hemen hemen her yerde Şevki’nin bir şubesine rastlamak mümkün. Birçok kumrucu var… Bir İstanbulluya göre, belki de sadece bana göre hepsi aynı… En yakınımda ne varsa; orada alıyorum soluğu. Kumru yemeğe geldim demekle olmuyor, birçok çeşidi var bu kumrunun; Çeşme yengen (kaşar-sucuk-salam), süper çeşme yengen (kaşar-sucuk-salam-sayas), İzmir yengen (kaşar-sucuk-salam-sosis), süper İzmir yengen (kaşar-sucuk-salam-sosis-sayas)

Sayas ne diyebilirsiniz, açıklamakta fayda var. İstanbullu olarak İzmirlilerin simite gevrek, mısıra darı demesine zamanla alıştım. Simit, pardon gevreğin yanında yediğimiz eritme peynirine, üçgen peynire de sayas diyorlar :)

mekan1

Kumruyu kumru yapan ekmeği, o yüzden İzmir dışında başka yerde bulmak pek mümkün değil. İçindeki malzemeler her türlü bulunur, abartırsak evde bile yapılır ama o ekmeği yok mu? İşte olay orada!.. Ekmek özel bir ekmek, nohut mayasından elde ediliyor, az tuzlu ve susamlı. Isıtılan ekmekler çıtır çıtır oluyor, siparişiniz geldiğinde ekmeğin sıcaklığı elinizi yakabilir aman dikkat!

ekmek1

Kumrunun birden çok çeşidi var demiştim, ne yemek istiyorsanız size kalmış… Sayassız olan bol malzemeli İzmir yengen siparişini verdikten sonra birkaç dakika içerisinde siparişiniz masanıza geliyor. Bu sayas sevmiyorum anlamına gelmiyor. İzmir’de bulunduğum 3 gün içerisinde sanırım 5-6 kez kumru yedim, sayaslı ve sayassız dengesini korudum. :)

Bundan sonraki fotoğraflar ise adım adım kumrunun hazırlanışı…

sosis1

sucuk1

Kaşar peyniri ayarında eritilip ekmeğin arasındaki yerini alıyor.

kumruyapilirken1

Kumruda son durum budur… Yazarken bile karnım acıkıyor, sizi okurken düşünemiyorum; kusura bakmayın :)

kumru1

Şekli kumru kuşunun gövdesini andırdığından kumru; adını buradan alıyor. Kumrunun bir diğer şeklini de çok seviyorum, özellikle çay ile çok iyi gidiyor. Sokakta satılan ve tezgahlarda rahatlıkla bulabileceğiniz kumrunun içerisinde İzmir tulumu, domates ve yeşil biber bulunuyor.

kumru2İzmir süper 8, İzmir yengen 7, ayran ise 2 lira. Kumrunun yanı sıra hamburger, cheeseburger, Ayvalık tostu, kahvaltı ve omlet çeşitleri de var.

KUMRUCU ŞEVKİ – BOSTANLI
Bostanlı Mah. Cengiz Topel Cad. No:9
Denizbostanlısı, Karşıyaka – İzmir

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap