Kumrucu Hüseyin - Ilıca - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kahvaltıyı nerede yaparım?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Kumrucu Hüseyin – Ilıca

07 Nisan 2015

Yolunuz Çeşme taraflarına düştüğünde göreceksiniz ki; onlarca kumrucu var. Hatta sahil boyu üzerinde aynı markanın 2-3 şubesi var. Kumrucu Hüseyin, kumrunun mucidi diye anlatılıyor. 1966 yılından bu yana, bu işin içinde. Eski kaşar, Tire sucuğu ve nohut mayasından kendi yaptığı ekmekle “sıradan” kumruculara fark atıyor.

Çeşme, Alaçatı, Ilıca ve Şifne’de sayısını tahmin edemeyeceğiniz kadar kumrucu var. İstanbul’da ise maalesef yok. “İzmir kumrusu yapıyoruz” diyenler ama kumrunun en önemli olayı ekmeğini düzgün yapabilen bir yer yok. Kumrunun mucidi denilen, Kumrucu Hüseyin; malzeme ve tecrübesiyle bu işi 1966’dan beri yapıyor.

Hüseyin usta, 82 yaşında ama hala işinin başında. Sabah 5’te başlayan mesaisi akşam saatlerinde bitiyor. Kumru, adını ekmeğinden alıyor ve işin büyük bir kısmı ekmekte bitiyor. Ekmek, nohut mayasından. Hüseyin usta kendisi yapıyor. Ekmeklerin ısıtıldığı ızgara farklı, içindekilerin piştiği ızgara farklı. İkisinde de kömür kullanılıyor ama ekmekler yanmasın diye daha düşük derecede ısıtılıyor.

kumru_huseyin_kumrucu_cesme_1

Kumrucu Hüseyin’in diğer kumruculardan farkı ise; eski kaşar peyniri kullanması. Peynirin yanı sıra sucuk ve salam da Tire’den geliyor.

kumru_huseyin_kumrucu_cesme

İstanbul’da da zamanında şube açmış ama kendisinin gönderdiği malzemeleri kullanmayan, ucuza kaçanlarla yollarını ayırmış. Yolunuz Ilıca’ya düşmese bile, mutlaka düşürmelisiniz. Peynirli, sucuklu, salamlı 5, yengen ve karışık kumru 7 lira.

KUMRUCU HÜSEYİN – ILICA
İzmir Caddesi, 5065 Sokak 7/A Ilıca, Çeşme
0232 7230635

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir