Köz Kanat - Kartal - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri

Köz Kanat – Kartal

11 Şubat 2015

koz_kanat_1 (1)
Kartal sahilindeki Köz Kanat, tavuk kanadı konusunda benim tercih ettiğim mekanlardan. Kanattaki başarılarını keşke mezelerde de gösterebilseler. Kanat için gidin, pişman olmazsınız.

Tavuk kanadı, mangal dendiğinde akıllarda yer eden ilk üç içinde… Kanat ve köfteyi ilk iki içinde rahatlıkla sayabilirim ama üçüncü şık sanırım sıklıkla değişir. Üçüncü sıranın adayları sucuk, çöp şiş, sosis olabilir… Gelişmekte olan Kartal sahilinde yan yana dizili birkaç kaliteli işletme var. Bunlardan biri de Köz Kanat. Uzun zamandır gittiğim ve her seferinde lezzetli tavuk kanadı yediğim yerlerden. Eve yakın olması da tercih sebeplerimden.

Köz Kanat, 1993 yılından beri Kartal sahilinde hizmet veriyor. Yeşil bir bahçesi var, güzel havalarda bahçesinden hiç kalkmak istemiyorum. Üst katı deniz ve Adalar manzaralı. İstanbul’da böyle yerler bulmak zorlaştı. Mekan oldukça geniş. Garson sayısı hafta sonu yetmiyor ama hafta içi hiçbir sorun yaşamadan yemeğimi yiyorum. Adı Köz Kanat ama tavuk kanadı dışında birçok et çeşidi mevcut. Garson arkadaşlardan birinden öğrendim ki, siparişlerin yüzde 80’i kanat. Etlerden ise çöp şiş başı çekiyormuş.

koz_kanat_1

Acılı-acısız kanat seçeneği var ama kanat dediğin acılı olur. Gerçi Köz Kanat’ın acılı tavuğu öyle gözden yaş getiren cinsten değil, orta acı. Kanadın yanında soslu, mangalda kızartılmış ekmek geliyor. O ekmek iyi güzel ama keşke ekşi mayadan aynısını yapsalar. Hem de daha sağlıklı. Kanadın olayı sosu ve pişirilmesi. Köz Kanat bu iki konuda da başarılı. Fakat aynı başarıyı mezede gösterdiklerini söyleyeceğim. Daha fazla çeşitten tatmak için 4 çeşit az porsiyon meze istedim fakat “Kasaya yarım porsiyon yazamıyoruz” denilerek isteğim yerine getirilmedi. Ben de “İki çeşit istiyorum ve size bırakıyorum. En taze, buraya özgü olanlardan” diyerek pası benimle ilgilenen garson arkadaşa attım.

koz_kanat_1 (2)

Patlıcan salatası ve panço geldi masaya. Közlenmiş patlıcan salatasından gram köz tadı alamadım. Patates kızartması, kabak, havuç ve patlıcandan yaptıkları pançodan da sadece kabak ve yoğurt tadı aldım. Üzerindeki domates sos da lezzetsiz. Köz kanatta alkol servisi de var. Alkolün olduğu yerde mezeler daha da kaliteli, daha da özenli olmalı. Kanatta gösterdikleri başarılı performansı en kısa zamanda da meze konusunda göstermelerini bekliyorum. Bir eleştirim de masaya siparişsiz bırakılan çiğ köftenin hesaba eklenmesine.

Bir porsiyonda 8 adet var, fiyatı 16 lira. Mezeler 6 lira civarında, çiğ köfte 8, 33’lük Efes 9 lira. Köz Kanat’ın bir şubesi de Ataşehir’de var, bilginize.

KÖZ KANAT – KARTAL
Kordonboyu Mah. Turgut Özal Bulvarı No: 55 Atalar
Kartal
0216 488 3084 – 0533 020 0203
http://www.kozkanat.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir