Koreli - Bozcaada - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Balık, Hamur işi olsa da yesek, Keyif yerleri

Koreli – Bozcaada

08 Ağustos 2013

1

Bozcaada turuna devam ediyorum… Ayazma Plajı’nda denize girdikten sonra keyifli zaman geçirebileceğiniz ve birbirinden lezzetli yemekler yiyebileceğiniz Koreli’de alıyorum soluğu… Kalamar, elde dilimlenmiş patates kızartması, çiğ börek, güveçte ve sıcak servis edilen zeytinyağlı ada otları salatası keyfime keyif katıyor. Yolum düştüğünde mutlaka yine gideceğim!

3 kuşaktır işletilen Koreli Restoran, adanın en eski restoranı olma ünvanını taşıyor. Kore gazisi büyükbabadan dolayı taşıdığı isimle 45 yılı aşkın bir zamandan beri Bozcaada’nın misafirlerine hizmet veriyor. İki şubesi var. Biri hemen iskelenin orada, diğeri ise bu satırlarda bahsettiğim Ayazma’da…

9

Ayazma Plajı’nda denize giriyorsanız eğer yemek yiyeceğiniz birkaç alternatiften biri Koreli… Bozcaada’daki ilk gün Vahit’in Yeri’ndeki başarısız yemeğin ardından arkadaşlarımın tavsiyesiyle Koreli’ye gittim. İyi ki gitmişim!

1

Manzarası uçsuz bucaksız… Yolun hemen üzerinde olduğu için; eğer yola yakınsanız araçlar görüntü kirliliği yaratabilir. Ama böyle bir durum da ne araç ne de başka bir şey keyfimi bozabilir :)

6

Tatilde öğle yemeğini hafif geçirmek gerekiyor… Koreli’de ev yemekleri ve Ege mutfağı menüsü var. Kıymalı çiğ börek; malzeme ve lezzet bakımından geçer not aldı. Bittiğinde tabakta cıvık cıvık yağ kalmaması da hafifliğinin bir göstergesi…

3

Vahit’in Yeri’ndeki lastik kalamarların ardından Bozcaada’da da kalamar yiyemeyeceğim diye düşünürken, Koreli’nin kalamarı bir nebze keyfimi yerine getirdi. Siparişi alan Bülent beyle sipariş alırken ve hesap öderken ilginç bir diyalog yaşandı. Kendisine o an teşekkür ettim ama blog aracılığıyle bir kez daha teşekkür ediyorum. (Kalamarı almadı ama hesapta bir bira fazla yazıyordu, itiraz etmek istemedim bu alttaki sohbetin ardından…)

Bülent bey: Kalamar ister misiniz?
Ben: Adada güzel kalamar sanırım yiyemeyeceğim, dün yediğim çok başarısızdı.
Bülent bey: Ben size kalamar getireyim, beğenmezseniz para almam…
20 dakika sonra…
Ben: Hesabı alabilir miyim?
Bülent bey: Kalamarı nasıl buldunuz?
Ben: İstediğim gibi değil ama dün yediğimden güzeldi.
Bülent bey: O zaman ben kalamarı siliyorum, afiyet olsun
Ben: Teşekkür ederim.

2

Özlediğim patates kızartması işte bu… Elde dilimlenmiş ve tam kıvamında kızartılmış. Ketçap-mayonez ve bira üçlüsüyle ömrüme ömür kattı. Fotoğraftaki patatesler bir porsiyon, double söyleyerek doymak bile mümkün…

5

Zeytinyağlı ada otları salatası, soğuk ve sıcak servis ediliyor. Otlarla çok aram olmadığından içinde ne var, ne yok sizlere sayamayacağım. Sıcak olanı güveçte pişiriliyormuş, değişiklik olsun diye ondan istedim. Masaya gelmesi ve dibini ekmekle sıyırmam 2-3 dakika sürdü. Hemen ardından bir tane daha söyledim :)

4
Mücverinin de çok başarılı olduğu duydum ama istediğimde kalmadığı söylendi. Aklınızda bulunsun… Yediğim her şey çok güzeldi, yolum düştüğünde yine gideceğim. Yoğunluğa rağmen servisin hızlı olduğunu da söylemeliyim.

7

8  koreli

Koreli isminin nereden geldiği, işletmenin ilk günlerinden bugünlere nasıl geldiği güzel bir hikayeyle internet sitesinde anlatılmaktadır. Ayrıca; sitedeki menü güncellenmemiş, güncel menü benim çektiğim fotoğraflar.

KORELİ AYAZMA – BOZCAADA
535 782 46 15
http://www.korelibozcaada.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap