Köfteci Osman - Edirne - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Kebap nerede yenir?, Kuytu köşe

Köfteci Osman – Edirne

17 Eylül 2013

kofte2
Edirne ve çevresinde yiyebileceğiniz en lezzetli köfteler için soluğu Osman Usta’da alıyorum. Trakya şivesi, Selimiye Camii’nin havası, lezzetli ve pamuk gibi köfteler… Edirne’de 4 şubesi var, mutlaka birine uğrayın.

Yolu Edirne’ye düşenler ciğeri anlatmakla bitiremez. Ciğer, Edirne için ilk sırada olsa da Osman Usta’nın köfteleri de en az ciğer kadar meşhur…

kofte

Ekmek, özellikle de bu ekmek çok tehlikeli… Çünkü; yiyeceğiniz köfte sayısını azaltıyor :) Ekmek üç parçağa bölünmüş, tam ekmek arası köfte yapmalık. Köfteyi doldurup, doldurup yiyesi geliyor insanın… Bu ekmek bitse yerine yenisi istenir, o derece lezzet ve keyif alıyorsunuz.

ekmek
Köftenin olmazsa olmazlarından biri piyaz, bir diğeri de acı sos… İkisi de sırayla masaya geliyor. Piyaza zeytinyağı ve limon ya da isteğe göre sirkeyi boca edip, hapur hupur yiyorsunuz.

piyaz
Acı sos da buraya özel. Acıyla aramın iyi olmamasına rağmen bu sosun tadına bakmadan geçemedim. Duyduğuma göre eylül-ekim aylarında toplanan kırmızı biberler, kıyma makinesinden geçiriliyor ardından baharatlarla sos haline getiriliyor. Ağzınızın tadına değiştirecek kadar acı değil, tatmanızı tavsiye ederim.

12
Trakya’da lezzetsiz et bulmak zaten pek mümkün değil, bulursanız eğer vallahi bravo! Dinlendirilmiş dana eti, ipince kıyılmış soğan, baharatlar ve son olarak da kaliteli işçilik; işte karşınızda Osman Usta’nın köfteleri… İstanbul’daki Kırkpınar gibi porsiyona 4 adet köfte koymuyor, 6 adet köfte var. Bir porsiyon doyursa da devamı için gözünüz garsonu arıyor. (Köftenin porsiyonu 10 lira)

1
Yeme, içme ve doyma kısmının sonuna doğru gelirken; tatlılar işletmenin ikramı… Bademli kavala kurabiyesi ve acıbadem kurabiyesi olarak bildiğimiz kurabiyenin fıstıklısı geliyor. Emin olun bunlar yeterli olmuyor, buradan kalktıktan sonra Arslanzade ya da Keçeçizade’ye gidip bunlardan paket paket alıyorsunuz; hem kendinize hem de eşe dosta…

ikramKÖFTECİ OSMAN – EDİRNE
Kıyık Cd. Yedi Yol Ağzı Sk. No: 14 ve 16
0284 212 77 25
edirnelikofteciosman.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • Harbiyiyorum 18 Aralık 2013 at 15:06

    İşte burasını tutmadık! Ne yalan söyleyelim. Bize çok ekmek ekmek geldi o köfteler. İstanbul’daki Kırkpınar’larda et kıyma yoğunluğu daha fazla. Edirne’de ciğer den başkasını yalan gördük.

    Cık.
    (:

  • Yorum Yap