Koçak - Gaziantep - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi

Koçak – Gaziantep

25 Kasım 2013

4
Şehre misafir olarak gelenler pek bilmez ama Gazianteplilerin şehrin en iyi tatlıcısı dediği Koçak; çok farklı ve özel bir yer. Mis gibi tereyağ kokulu baklavaları ve özellikle de özel şöbiyeti insanın aklını başından alıyor.

Coşkun ve İbrahim Koçak kardeşlerin kurduğu Koçak Baklava, 1993 yılından beri hizmet veriyor. Yaklaşık 35-40 kişilik bir ekip, bu lezzetlerin müşterilerle buluşmasında önemli rol oynuyor. Gaziantep’te 2 farklı noktada satış yapılıyor, onun dışında şubesi yok.

Baklavanın yanında su dışında hiçbir şey verilmiyor, dondurma bile… Çatal ve bıçak kullanmadan elinizle yemenizi tavsiye ederim.

5
İki özel şöbiyet ve bir kare baklavayla özlediğim Koçak’ın keyfini yaşıyorum. Gaziantep’ten gelen arkadaşlarım sağ olsunlar beni unutmaz ve elleri boş dönmez. Koçak’tan gelen havuç dilim, kare ya da şöbiyeti bir şekilde 2-3 ayda bir yerim.

2
Hem şöbiyet hem de kare baklava mis gibi tereyağ kokuyor. Koyun sütünden yayıkla elde edilen yağ kullanılıyor. Bir senelik yağ, ilk baharda elde ediliyor ve soğuk havada bekletilerek kullanılıyor. Kare baklavanın altı, üstünden daha önemli. Lezzeti altında saklı… Altında dikkatli bakarsanız; altın gibi parlar. O sebeple ters çevrilerek yenmesi tavsiye ediliyor, ben de öyle yaptım. Gerçi lafı çok uzatmaya gerek yok, atın ağzınıza :)

1
c3
Bülbül yuvasını deneme fırsatım olmadı ama vitrindeki görüntüsüyle büyüledi. Üstü neredeyse 1-2 parmak toz fıstık…

c2
Diğer tatlıcılardan bana göre en büyük farkı özel şöbiyeti… Fıstık ve kaymak dengesi çok iyi. Baklavaya göre şöbiyet daha az yufkadan yapılıyor, daha az şeker kullanılıyor; sonuç olarak daha hafif.

7
c1 
Koçak’ın fiyatları da bu şekilde. İstanbul’a gelirken birkaç yakınıma paket yaptırdım. Çok hafif ısıtmanızda fayda var. Ayrıca; taşımak zor gelirse, İstanbul’a da kargo yapıyorlar.

6KOÇAK BAKLAVA – GAZİANTEP
Merkez: Ali Fuat Cebesoy Bulv. Ş. M. Engin Özdinç Sok. No:3 Şehitkamil/Gaziantep
Tel: 0 342 321 05 19

Şube: Gazi Muhtar Paşa Bulv. No: 29/G Şehitkamil/Gaziantep
Tel: 0 342 215 00 12

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap