Kocabaylar Kebap - Denizli - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Kocabaylar Kebap – Denizli

10 Şubat 2014

5

“Denizli’de ne yenir?” sorusuna elbette “Denizli kebabı” cevabını aldım. Çatal, bıçak yok. Elle yeniyor… Bayramyeri’ndeki Kocabaylar Kebap Salonu, Denizli’nin ilk kebap salonlarından. Fırının başındaki Hüsamettin ustanın muhabbeti de en az kebap kadar iyi.

Tandır denince akıllara direkt Konya gelir ama Denizli’de de yemek denilince akıllara ilk olarak tandır geliyor. Buradakinin pişirilme şekli farklı. Kuyu yerine odun fırınında pişiriliyor. Yapımı ustalık istiyor, ne öyle her yerde bulabilirsiniz ne de öyle her yerde yiyebilirsiniz.

Özel fırında ağır ağır pişen kuzu etini yerken çatal-bıçak kullanılmıyor. Buranın usulü bu. Yemeğiniz bittikten sonra da lavaboya gidip elinizi sabun ve sıcak suyla bir güzel yıkıyorsunuz.

Not: Denizli’deki ikinci günümde Kebapçı Enver’e gittim. Orası da isim yapmış ve Denizli dışından gelenlerin tercih ettiği bir yer. Enver ile Kocabaylar arası çok yakın, yürüyerek 30 saniye sürmüyor ama Enver’in direkt cadde üzerinde oluşu orayı daha kalabalıklaştırıyor. Yaklaşık 25 dakika et bekledim ama et gelmeyince içtiğimiz iki gazozun parasını ödeyerek kalktım. Etini yemedim ama gördüğüm kadarıyla porsiyon olarak daha küçüktü. Enver’den kalkıp soluğu ikinci kez Kocabaylar’da aldım ve orada kaybettiğim 25 dakikaya üzüldüm.

8
Edirne’de ciğerin yanında servis edildiği gibi biber de var. Ayrıca; domates, yeşil biber ve soğan da ayrı bir tabakta sunuluyor. Soğanı rahatlıkla yiyebilirsiniz, yemeğin ardından karanfil atarsanız sıkıntı kalmaz :)

7

İstanbul daha yeni yeni Niğde gazozuyla tanışıyor. Niğde’den daha çok sevdiğim Zafer gazozu ise Denizli’de üretiliyor. Her yerde de var Denizli’de ve gazozlar arasındaki favori içeceğimdir.

6

Fotoğraftaki Hüsamettin Usta. Uzuuun yıllardan beri önlüğüyle o fırının önünde hizmet veriyor. İşi cidden zor ve sabır istiyor. Etler ateş görmeden pişiyor, Denizli kebabının en büyük özelliği buymuş. Sabah yakılan fırının içindeki tuğlaların verdiği ısıyla pişen kuzular, gerçekten çok lezzetli.

1

Fırının içinden çıkan et parçalanıyor ve tartılıyor. Kuzun kemikli tarafı kullanılıyor, but kısmı tercih edilmiyor. Kebapta kuzunun but kısmı, iyi yerlerde kullanılmaz. Aklınızda olsun.

2
Hüsamettin usta ayıkladığı eti, bir kağıt üzerinde servis ediyor. Eti hazırlarken, “Ekmeği yağlıyem mi?” diye de soruyor… “Yağla ağabey” dersen, pamuk gibi lavaşı kuzunun yağına batırıp gönderiyor. Lavaş, hafif ve incecik…

3

İsteğe göre löp ete; kaburga, kelle ve ciğer de ekleniyor. Biraz kaburga takviyesi geldi… Fotoğrafta gözüken kızarmış kısım, adeta baklava gibi. Çıtır çıtır ve yumuşacık. Arada çok ufak bir kemik var, aman dikkat…

Ödeyeceğiniz hesap kilo üzerinden yapılıyor. Etin kilosu 70 lira. Abartmadan yerseniz içecek ve söğüş dahil ortalama 20-25 lira ödersiniz.

4

KOCABAYLAR KEBAP SALONU – DENİZLİ
Bayramyeri Dörtçeşme Mevkii No: 20/1 Denizli
02582632461

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap