Nusret'in yeni mekanı; Kebapçı - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri

Nusret’in yeni mekanı; Kebapçı

12 Mayıs 2015

Etiler’deki Kebapçı, son dönemlerin en sık konuşulan mekanlarından. Nusret Gökçe’nin yenisi “Kebapçı Etiler”, ortam olarak bir kebapçıdan çok öte ve fiyatlar da bir kebapçıya oranla pahalı. İki kez gittim ve notlarım yazının devamında…

Kebapçı Etiler, lezzet olarak standartların üzerinde. İyi malzeme, iyi et ve kaliteli bir iş yapılmaya çalışılıyor. Fakat fiyat ile oranlandığında aynı başarıyı gösteremiyor. Cüzdanı ciddi derecede üzüyor. Bana göre tek eksisi yüksek fiyatları, onun dışında sorunum yok. Kebap severlerin çoğu zaten bunu bilerek gidiyor ya da gidecek. Meze, ara sıcak, kebap ve alkol ortalama 150-200 lira arasında bir rakamı gözden çıkarmalısınız.

İki kez gittim Kebapçı’ya, iki deneyimi bir yazı ile toparlamak için bekledim bir süre. Artık zamanının geldiği düşündüm ve kaleme aldım. Garsonların kasketlerle dolaşmasını hiç anlayabilmiş değilim. “Üsküdar’a gider iken” diye şarkıya gireceklermiş gibi geliyor. Mekan bir kebapçıya göre fazla şık. Adana’daki kebapçılarla kıyas edince, saray gibi dersem abartmış olmam. Üst kat kalabalık gruplara ayrılmış. Caddeyi gören, sigara balkonunu çok sevdim. Her ne kadar sigara içmesem de o balkonda oturmak keyifli.

Döner, lahmacun, katmer, kasap ve kebap bölümleri müşteriye açık… Her şey rahatlıkla izlenebiliyor. Kebapçılardaki en büyük sıkıntı bazı mezelerin önceden yapılması ve dolapta bekledikten sonra servis edilmesi. “En iyi kebapçı benim” kebapçılar bile bunu yapıyor. Kalite ve lezzet düşüyor bu durumda… Kebapçı Etiler’de her şey sipariş ile hazırlanıyor. O yüzden servis aksıyor gibi gözükse de hazırlanma süresini unutmayın. İçeride o kadar çok garson var ki; nereye baksanız bir çalışanla göz göze geliyorsunuz.

sogan_sarimsak_etiler_kebapci_nusret

Salatalar birkaç satır yukarıda bahsettiğim gibi sipariş ile hazırlanıyor. Dolapta soğumuş, domates suyunu salmış gelmiyor. İşletme, Antalya’dan bir tarla ile anlaşmış ve sebze ürünlerinin hemen hemen hepsini oradan alıyor. Salatalar 15-20 lira arasında değişiyor. Menüde hangi salatanın içinde ne var, hepsi yazıyor. Favorim; pirpirim, gavurdağı ve bostana salatası oldu. O domatesin tadı hala damağımda!

salata_meze_etiler_kebapci_nusret

En az 10 kişiden “Kebapçı’nın döneri efsane” yorumunu duydum. Döner konusuna fazlasıyla kafayı takmış biri olarak söylemeyelim ki, dönerini beğenmedim. Sebebi ise; içinde kuzu eti olmayan döneri ben sevmiyorum. Yağsız, kuru, kayış gibi geliyor. Tamamı dana etinden döneri seven de çok (Özellikle kuzu kokmaması sebebiyle seviliyor), elbette herkesin damak tadı farklı ama benim dönerimde dana ve kuzu olmalı. Porsiyon ve dürüm döner 25, 150 gram döner ise 30 lira.

doner_etiler_kebapci_nusret

Adana kebap, İstanbul standartlarının üzerinde. Lezzetli, içi sulu sulu ve çatalla ilk temasta dağılıyor. Ustası Adana’dan transfer. İşi gayet iyi biliyor. Kuzu kıyma ile kuru soğan zırhta çekiliyor. Kırmızı biber, yeşil sivri biber ve acı pul biber ile tatlanıyor. Fiyatı ise 40 lira.

kebap_adanakebap_etiler_kebapci_nusret

Kuzulardan küşleme ve kestaneye bayıldım. Fotoğraftaki kestane… İri parça kuzudan yapılıyor. Zaten et olarak ikisi de lezzetli. İyi pişirilmiş, kurutulmamış. Etin tadını almak, gerçekten et keyfi yaşamak isteyenlere kuzu kestane (50 lira) ve küşleme (60 lira) tavsiye ederim. Küşlemenin süt ile marine edilmiş olduğunu belirtmeliyim.

kuzu_kestane_etiler_kebapci_nusret
Kapanıştaki tercihim kolay kolay değişmez burada. Katmer, 10 numara 5 yıldız. Ustası Gaziantep’in en iyi katmercilerinden biri olan Orkide pastanesinden transfer. Tezgahında şovu da ihmal etmiyor ve İstanbul’un en iyi katmerlerine imza atıyor. Yanında dondurma isterseniz, keçi sütünden. Bir not ekleyeyim kapanış konusunda. Bazı yerlerde, özellikle bazı kebapçılarda meyve “ikram” edilir. Kebapçı’da durum böyle değil, meyve 25, duble meyve 45, serpme meyve ise 50 lira. Katmerin porsiyonu 20 lira. Diğer tatlılar da 15 lira.

katmer_etiler_kebapci_nusret

KEBAPÇI ETİLER – ETİLER
Etiler Mahallesi, Nispetiye Caddesi, No 14, Beşiktaş
0212 2570209

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir