Karpi - Beylerbeyi - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Hamur işi olsa da yesek, Keyif yerleri

Karpi – Beylerbeyi

30 Eylül 2012

İstanbul’un en beğendiğim semtlerinden biri olan Beylerbeyi’nde alıyorum soluğu… Dükkanın ismi Karpi, açılımı ise Karadeniz Pidesi… Karadeniz pidesi deyince aklıma o tereyağın müthiş kokusu geliyor. Pide çeşitleri ve Akçaabat köftesi her zaman var, şanslı gününüzdeyseniz kuru fasulyenin de tadına bakabilirsiniz.

İstanbul’un en güzel semtlerinden birinde alıyorum soluğu. İskeleye inen sokakta, sağ tarafta Karpi var. Karpi’nin açılımı çok basit “Karadeniz pidesi” Fotoğraftaki herhangi bir yere oturup yüzünüzü denize çevirirseniz keyfiniz daha da artabilir. Eşsiz güzelliği ile İstanbul boğazını aradan da olsa görebiliyorsunuz. Böyle bir keyfe her yerde rastlayamazsınız.

“Ustaaa bizim pideler ne oldu” diyenler için bir hatırlatma yapalım. Pide, fotoğrafta belirtildiği gibi yaklaşık 20-25 dakikada geliyor. Köfte çok daha çabuk geldi. Önden köfte, üstüne de pide… Öğle yemeğinde yerseniz, akşamı boş geçebilirsiniz.

Ayrıca dükkanda kullandıkları ürünleri özel bir bölümde satışa sunmuşlar. Özel çifte kavrulmış fındık, doğal fındık ezmesi, beton helva, kösedağ balı, mısır unu, şeker fasulyesi, vakfıkebir tereyağı, kaşar ve dil peynirini ücretini ödeyerek satın alabilirsiniz. Bence güzel bir şey; meraklısına duyurulur.

Siparişlerin ardından sofraya ilk olarak pide geldi. Yemekleri düşünerek çok fazla yememek için kendimi çok tuttum ama tereyağ (İsterseniz geliyor) ile uyumu hakkında ne kadar şey söylesem az. Neredeyse yarısını yedim.

Akçaabat köftesi Karpi’nin özellerinden… Eti oldukça güzel, sinirsiz ve dinlendirilmiş. 1 porsiyon doyurucu, tanesinin 35-40 gram olduğunu düşünürsek 5 köfte ve yanına dilerseniz piyaz, pideyle mükemmel bir üçlü oluşturabilirsiniz. Biraz az pişmişti ama geçer not aldı.

Köftenin yanında sivri biber ve domates geliyor, sivri biraz acı ama domatesi attın mı ağzına bir şeyin kalmıyor.

İşte pide de geldi, tabağa sığmıyor. Üstü kıtır kıtır ama ağza atılınca kaybolup gidiyor. Trabzon pidesini diğer pidelerden ayıran en büyük iki özelliği hamuru ve piştikten sonra servis edilirken tereyağ ile sunulması. 4 parçaya dilimlenmiş olarak geliyor. Tereyağ özel, vakfıkebir tereyağı bildiğimiz tereyağlarına benzemiyor. Kokusu, tadı beni benden alıyor. Gözününüzün önünde eriyip kaybolması niyeyse insanı mutlu ediyor. Kıymanın tuzu ve tadı tam kıvamındaydı.

Kapalı olarak kıymalının yanı sıra kavurmalı ve sucuklu çeşitleri de var. Açık olarak ise kuşbaşılı, peynirli ve karışık sunuluyor. Açık (çiğ) kıymalı ise lahmacunu andırıyormuş, şef öyle söyledi.

Eker ayranın tadı bambaşka… Şişede geliyor, pidenin ve köftenin yanına pek de güzel gidiyor.

Peynirli açık 11, kıymalı kapalı 12.5, açık (çiğ) kıymalı 15.5, kavurmalı kapalı 18.5, sucuklı kapalı 17.5, kuşbaşılı 18.5 ve karışık 16.5 liradan satılıyor. Akçaabat köftesinin porsiyonu ise 15 lira, yanına piyaz 6.5 lira… Haftanın iki günü bulunan kuru fasülye ise 7.5 lira. Tatlılardan hamsiköy sütlacı 6.5 lira, manda sütünden yapılan güveçte yoğurt ise 3.75 lira.

Hiçbir mikrobiyolojik ve kimyasal işlem yapılmaya gerek kalmaksızın, tamamen doğal olarak kaynağında dolum yapılan Kisarna maden suyuna ise burada rastlayabilirsiniz, 1.75 lira da fiyatı.

Karpi – Beylerbeyi
Adres: İskele Caddesi Arabacılar Sokak No:2 Beylerbeyi Vapur İskelesi karşısı
Telefon: 0216 318 37 37
Haritadan ulaşın.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • Ufuk Güley 23 Ekim 2012 at 12:22

    Oğuz Bey

    Orduluyum, iyi yemeyi de severim. Pide (biz yağlı deriz) konusunda da az buçuk uzman sayılırım. Doğu Karadenizde pide her ilde hatta her ilçede farklılık gözetir. Terme , Fatsa pidesi benzeşirken aradaki Ünye; samsun , çarşamba pidesine benzer. Ordudan sonra pide muhafakazarlaşır, sizin karpi’de yediğiniz gibi kapalı olur. Bu arada karpi taş fırın değildi. Umarım taşfırına dönüşmüştür . İstanbulda giresun ilçelerinden pide konusunda en bilineni Görele pidecileridir. (Fatih ve Sarıyer Pide ban gibi) ama en güzel Giresun pidesi, Espiyede yenir. Trabzon pidesi en belirgin özelliği kalın hamurlu olmasıdır. Çiğ kıymadan denilen sebzeli pide de yalnızca trabzonda yapılır. Ama en güzeli Sürmenede Sürmene Pidesi
    yemektir ki Trabzondan da farklıdır.( Bu pidenin en güzel örneği Büyükçekmecede Buket Pidedir. Kavurmalısı ve Sürmene Peynirlisinin tadına mutlaka bakmak lazım. Ordulu olmama rağmen ne yazık ki Ordu, Terme , fatsa pidelerinin iyi bir temsilcisi istanbulda yoktur.
    Trabzon pidesi içinse Erenköy tren istasyonunda ki Panpi’yi rahatlıkla tavsiye ederim. Şimdilik bu kadar . görüşmek dileği ile iyi bayramlar

  • Yorum Yap