Karam El Bahr - Beyrut - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Balık, Keyif yerleri

Karam El Bahr – Beyrut

25 Şubat 2015

1
Zaitunay Bay, şık ve lüks bir marina. O marina içerisindeki Karam El Bahr, Lübnan mutfağı ve deniz ürünleriyle bilinen bir restoran. Meze ve ara sıcak konusunda oldukça etkileyiciydi.

Geçtiğimiz günlerde üç günlüğüne Beyrut’a gittim. Hava 12-14 derece arasındaydı. Malum, İstanbul kara teslimdi o günlerde. Borajet’in Adana aktarmalı Beyrut uçuşları var, vizeye gerek yok. Yaza doğru direkt uçuşları da olacakmış. Adana’daki kebap molasının ardından ver elini Beyrut. Lübnan’ın başkentindeki ilk durak; Karam El Bahr.

4

Karam El Bahr, şık ve lüks restoran. Marinanın içerisindeki onlarca restorandan biri. Farklı farklı mutfağa sahip restoranlar yan yan sıralanmış, gelişmekte olan yeni bir yer. İçeriye adım attığınızda geniş bir balık tezgahı sizi karşılıyor. Çeşit bol, hepsi taze. Kabuklu deniz ürünleri de mevcut. Geniş bir şarap kavı var ama Lübnan’a gelmişken Arak içmek lazım. Arak, bizim rakı gibi anasonlu. İçimi yumuşak, tadı biraz şekerli gibi ve alkol oranı yüzde 55’lerde! İçerken iyi de sonrasına aman dikkat! Arak yoksa Almaza var masalarda. Arap coğrafyasının sıklıkla tercih ettiği bira markası. İçimi hafif, boğazdan kayıp gidiyor.

2

Salata ve mezelerle geceye başlıyorum. Tabule salatasını Antakya ve Hatay’da birçok kez yedim. İnce bulgurla yapılan bir salata. İçinde çeşitli baharatlar var, en önemlisi ise zahter var. Humus ise Beyrut’taki ilk günümde ‘Bu nasıl bir şeymiş’ dedirtti bana. Sunumu ve kıvamı bizdekinden farklı. Nohut ve tahinin yanı sıra sarımsak tadı insanı adeta büyülüyor, humusun içi bol zeytinyağıyla geliyor. Üzerinde de birkaç nohut tazesi.

3

Batata harra, yani baharatlı patates ise Almaza ile iyi bir ikili. Kişniş, toz biber ve sarımsak, yağda kızartılan patatese tat veriyor. Provençale soslu karidesin adeta dibini kazıdım. Provençale sosu mantar, sarımsak, siyah zeytin ve soğanı içinde barındırıyor. Nefis bir sos, mezelerden ayrılabilirseniz denemenizi tavsiye ederim. Limon soslu kalamar taze, dondurulmuş değil. Ağızda dağılıyor.

Barbun, tekir ve tuzda pişirilmiş levrekler lezzetler ama mezelerdeki gibi “Bu da neymiş böyle” havası vermiyor. Yemeğin sonunda meyve servisi var. Elma, portakal, mandalina ve kivi tabakta geliyor ama soyulmadan. Biz alışığız meyve tabaklarına ama burada durum farklı. Meze, salata ve Arak’ın kadehi 9.000 Lübnan Lirası yani 6 dolar civarında. Karides ve kalamar 15 dolar. Balıklar fiyatı yükseltiyor. Kahve ve çay da hesaba ekleniyor, bilginize olsun. Lübnanlılar yemekle birlikte nargile içiyor, mekanda da nargile var. İster yemeğin üstüne ister yemekten sonra, keyif sizin. Yemeğin ardından sahil şeridinde yürüyüş keyifli geliyor.

5

İki kişi toplam, yaklaşık 120-140 dolar ödeyerek mekandan ayrılabilirsiniz.

KARAM EL BAHR – BEYRUT

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir