Kapadokya hakkında bilmeniz gerekenler - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Seyahat

Kapadokya hakkında bilmeniz gerekenler

01 Aralık 2015

Nasıl gidilir, nerede kalınır, balon ne kadar, ne yenir şeklinde sayısız soru sorulmuştu Kapadokya’dayken… Mümkün olduğunca tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum ama neredeyse tüm gün elimde telefon olunca bir zaman sonra sıkılıyorum. Durum öyle olunca, son 5 ayda 3 kez gittiğim Kapadokya’dan “Kapadokya hakkında bilmeniz gerekenler” notlarını toplamak istedim.

NE ZAMAN GİDİLİR?
Bana kalırsa her mevsim ama karasal iklimden dolayı kış ayları oldukça soğuVk geçiyormuş. En uygun dönem bahar ve yaz aylarını kapsayan Nisan-Kasım arası. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmasına dikkat edin. Vaktinizin çoğu dışarıda geçiyor. O yüzden hava sıcaklığı çok önemli.

NEREDE KALINIR?
Kapadokya turist bölgesi. Dünyanın her yerinden insanla denk gelebilir ya da tanışabilirsiniz. Mağara oteller, “Nerede kalmalıyım” listelerinin ilk sıralarında. Doğal ısı yalıtımı sebebiyle kışın sıcak, yazın serin oluyor. Ama kışın hava bayağı soğuk oluyor, özellikle güneş battıktan sonra sıcaklık eksilerde seyrediyor. Ürgüp, Avanos, Uçhisar ve Göreme’de irili ufaklı çok sayıda pansiyon var. Fiyat aralıklarının zaman zaman uçtuğu gözüküyor. O yüzden ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Argos in Cappadocia, Ariana Sustainable Lodge ve Museum Hotel civarın kaliteli ve iyi otellerinden.

KAPADOKYA’DA NEREDE YEMEK YEMELİYİM?
Museum Hotel yazımda da belirtmiştim, Kapadokya gastronomi açıdan maalesef çok aşağıda. Denediğim, beğendiğim ve size tavsiye edeceğim birkaç restoran elbette var. Lil’a, Ziggy’s, Muti, Avanos Kadın Girişimciler Kooperatifi, Sultan Sofrası, Seki Restoran ve Cappadocia Home Cooking’i tercih edebilirsiniz.

BALON TURU TEHLİKELİ Mİ?
Balon turu, yükseklik korkusuyla asla bağdaşmayan değişik bir his. Havadayken hissetlerimi sözcüklere sığdırabilmem zor. İmkanı olan herkes hayatında en azından bir kez olsun bu deneyimi yaşamalı. Kapadokya’da uçuşlar 1996 yılından beri yapılıyor. Balonu kullanan kaptanlar ciddi bir eğitim programından geçiyor. Balon olayı sadece onu kullanan kaptanda gibi gözükse de çok geniş bir yer ekibi var. Kaptan çift telsizle uçuyor. Yer ekibi ve sivil havacılıkla her saniye irtibat halinde. Sivil havacılığın kontrolü elinde tutmasından sonra kazalarda gözle görülür bir azalma olmuş.

Günde ortalama 100-120 balon havalanıyor. İlk bindiğimde 340 metreye kadar çıkmıştık ama ikinci binişimde bin metreyi geçtik. Bazı noktalarda ise yere çok yaklaştık. Öyle ki elma ağacından elma koparabilecek durumdaydık.

Uçuş sırasında bayılmalar yaşanabiliyormuş, korkudan dolayı. Öyle bir durumda balon acilen yere iniyor. Balonlarda iki tip sepet var. Küçük sepet, max. 12 kişi alıyor. Biz bugün 10 kişiydik. Küçük sepette çok rahat bir şekilde yer değiştirip, sayısız fotoğraf çektik. Büyük sepetler ise 20-25 kişi alabiliyor. Yer değiştirme, yer kapma büyük sepette sorun olabiliyormuş.

Günde iki uçuş var. Biri sabah 5-5:30 suları, diğeri de ilk uçuşlardan yaklaşık bir saat sonra. İlk uçuşta güneşin doğuşuna şahit olabiliyorsunuz. Uçuşlar 30-45 arasında sürüyor. İnişte köpüklü şampanya ikram ediliyor. Ve son olarak gelelim fiyatlara. Bu deneyimi yaşamak için 150-190 euro arasında bir ücreti gözden çıkarmalısınız. Kişi, sepet ve acentasına göre fiyatlar o aralıkta değişiyor

BALONLARI EN GÜZEL NEREDEN İZLEYEBİLİRİM?
Balona binmeyi tercih etmezseniz eğer Aşk Vadisi, Uçhisar ve Çavuşin’den balonları izleyebilirsiniz.

ALMADAN DÖNME
Naturel Kuruyemiş’e mutlaka uğrayın. Baharatları, özel çayları, lokumları ve sütlü kabak çekirdeği almadan dönmeyin.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir