Kalpazankaya - Burgazada - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Keyif yerleri, Kuytu köşe

Kalpazankaya – Burgazada

06 Mayıs 2014

1

İstanbul’dan uzaklaşmak ve nefis bir manzara eşliğinde içkinizi yudumlamak istiyorsanız Kalpazankaya, son zamanların en çok tercih edilen mekanlarından… Mezeler standart, et ürünleri ise sınıfta kalıyor. Biraz meze, biraz rakı, bolca keyif diyorsanız sizi şöyle alalım.

Adalar, İstanbul’da yaşayanların nefes aldığı yer. Keyifli bir vapur yolculuğunun ardından hangi adaya adımınızı atarsanız atın, İstanbul’dan çok uzaklardaymışsınız hissine kapılırsınız. Adalar’da benim tercihim yıllardır Heybeliada’dır. Mavi ve Heyamola da en sevdiğim duraklardan. Ardından da ver elini Değirmenburnu…

Bu kez rotada Burgazada. Ve Burgazada deyince akıllara ilk gelen Kalpazankaya restoran..

9

Kalpazankaya’ya üç şekilde ulaşabiliyorsunuz. Tekneyle koya yanaşıp mekanın motoruyla kendinizi aldırabilirsiniz, bu ilk seçenek. İkincisi fayton. Vapurdan indikten sonra faytonla 27 lira karşılığında restorana ulaşabiliyorsunuz. Son seçenek ise yürümek. Yaklaşık 20-25 dakika sürüyor. Havalar artık güzelleşiyor, gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırınız.

Mekan, asırlık ağaçların altında ve adanın en batısında büyük bir bahçe içinde kurulu. Tahta masa ve sandalyeler uzun soluklu oturmalarda bel ağrısı yapabiliyor.

Yediğim mezeler standart ama manzarasına diyecek yok. Buranın tercih edilmesinin en büyük özelliği zaten manzarası. Et ürünlerinden yemedim ama giden arkadaşlarımdan vasat olduğu haberini aldım. Tandır yapılıyormuş ama bazı günler, tandır meraklısıysanız telefonla öğrenmenizi tavsiye ederim.

Bütün masalar deniz görüyor. Örneğin; haydari hariç yoğurtlu başka hiçbir meze yoktu, belki de şansıma. Ortalama bir balıkçı ya da meyhanedeki lezzeti burada da alıyorsunuz. En azından fabrikasyon olmaması sevindirici.

10

Domates tatsız tutsuz olunca salatadan istenilen performans alınamıyor. En azından beyaz peynir durumu biraz toparlıyordu. Masada bulunan zeytinyağı ve sıkma limonu es geçmeyin.

2

Uskumru balığının kurutulmasından elde edilen çiroz… Sirkesi biraz fazlaydı.

3
Levrek marinede küçük karabiberleri seviyorum ama burada yoktu. Hardal sosu da biraz azdı.

4

Midye pilaki mezeler arasında bir adım öne çıktı. Eğer midye seviyorsanız ve gittiğinizde varsa deneyin derim.

5

Midye pilakinin ardından fava buranın en çok tercih edilen mezelerindemiş. Kıvamı, lezzeti iyiydi. Bu mezelerin yanı sıra közlenmiş patlıcan da çok meşhurmuş ama dediğim gibi gittiğimde yoktu.

6

Karides güveç, sınıfta kalan tek sipariş idi. Uzak durmanızı tavsiye ederim. Ya da güveç olayına girmeden tereyağlı yapmalarını isteyin. Belki tereyağ ve pul biberli güzel olabilir.

8

Gelelim fiyat olayına… Öncelikle kuver olayını bir türlü anlayabilmiş değilim. Buranın özelinde değil ama gittiğim birçok yerde kuver diye bir trend var. Masaya gelen ekmek, kaşık, çatal, bıçak, peçete vs. için sizden ekstra ücret alıyorlar. Ödediğiniz üç haneli rakamları görmezden gelmeleri, kişi başı 3-5 lira hesaba ekstra yazmalarını hazmedemiyorum. Diyeceksiniz ki; 3-5 liranın lafı mı olur? Olur.. Günde 300 kişiden 5 lira alınsa, günde 1 bin 500 ayda da 45 bin lira eder.

11

Hesabın %10’u hesaba otomatik olarak ekleniyor. Ekstradan bahşiş bırakmanıza gerek yok, bilginize.

Yenmeyenlerden fiyat bilgisi vermek gerekirse; Kalamar tava-ızgara 20, Fener kavurma ise 35 lira. 70’lik rakılardan Yeni Rakı 110, Tekirdağ 120, Yeni Rakı Yeni Seri 110, Ala 150, Kara Efe 150, Kulüp Rakı 130 liradan açılıyor. Et çeşitleri vasat demiştim ama yine de fiyat veriyim; köfte 15, kuzu şiş 20, pirzola 25, karışık ızgara 27 lira.

7

KALPAZANKAYA RESTORAN – BURGAZAGA
Kalpazankaya mevkii No:42 Burgazada
http://www.kalpazankaya.com.tr
0216 3811111

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap