Kaburgacı Yaşar Usta - Adana - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Kaburgacı Yaşar Usta – Adana

19 Mart 2015

yasar_usta_kaburga_3

Kıyma yani Adana kebabı, ciğer, tavuk şiş, külbastı ya da tüm etler bir kenara kaburga kebabı bir kenara… Alışık olduğumuz dana kaburga değil, erkek koyundan. Etler lokum gibi. Yolunuz düşerse Kaburgacı Yaşar Usta’yı kesinlikle tavsiye ederim.

Adana’ya gitmeden önce biraz araştırma yapmıştım. Kısıtlı olan vakti iyi değerlendirmek önemliydi çünkü. Birkaç arkadaşımdan Hilton’un arkasındaki sanayinin içindeki Kaburgacı Yaşar Usta’ya “Mutlaka git” tavsiyesi aldım. Açıkcası kaburga dendiğinde, kemikli, dana kaburga diye geçirmiştim aklımdan. Gittiğimde gördüm ki, kaburga kuzudan, kuşbaşı et boyutunda kesilmiş. Bir et, bir yağ dizilmiş. Ciğerdeki gibi kuyruk yağı değil, kaburganın kendi yağı.

yasar_usta_kaburga_2

Salaştan hallice. 4 çeşit salata, bakırda ayran ve yağlı ekmekler. Klasik kebapçı tarifesi! Tüm kebapların tadı bir yana kaburga bir yana… Yumuşacık, salatalar taze. Dolapta beklememiş, domatesler suyunu bırakmamış. Kaliteli zeytinyağı beklemek zor böyle bir işletmeden, idare ediyor. Ocakbaşında oturmak mümküm ama zaten yeterince et koktuğumu düşünerek kendimi dışarı attım. Dışarıda da toz var! Neyse ki toz kalkmasın diye yerler sulandı. Orada birkaç arkadaşıma rastladım, kaburgaları fazla pişmiş servis edilmiş. Şansıma belki, bana öyle denk gelmedi. Bir porsiyon kesmedi, ikiye devam ediyordum ki kalan arkadaşlarımla paylaştık.

Kaburanın şişi 5 lira, 2-3 şiş fazlasıyla doyuruyor.

Yolunuz Adana’ya düşerse kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim. Kaburga konusunda birkaç sağlam öneri aldım, Adana’dayken. Ama fırsat olmadı, bir sonraki gidişimde de onları deneyeceğim.

yasar_usta_kaburga_1

Etin yanı sıra 13 yaşındaki Mehmet Ali beni daha çok etkiledi. Okula gitmiyor, ocakbaşındaki masaların tüm ihtiyacını o karşılıyor. Arı gibi çalışıyor, şu bakış, gülümseme dünyalar bedel bence. ‘Neden okula gitmiyorsun?’ dediğimde kafasını önüne eğdi, cevap veremedi. ‘Ne olacaksın büyüyünce’ sorusuna ise ‘Kebapçı abi’ dedi. Harçlık vereyim dedim ‘abi alamam’ diyerek elini geri çekti. Gittiğiniz Mehmet Ali’yi görürseniz, benden selam söyleyin.

KABURGACI YAŞAR USTA
Sinanpaşa Mh. Karataş Blv. 4038. Sk
0542 784 8970

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir